„Nauczycielka muzyki” Janice Y. K. Lee – o miłości i wojnie w Hongkongu

„Nauczycielka muzyki” ("The Piano Teacher"), Janice Y. K. Lee, tłumaczenie Zofia Uhrynowska-Hanasz, Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz, Warszawa 2010 r., 416 stron

     „Nauczycielka muzyki” jest udanym debiutem literackim Janice Y. K. Lee, koreańskiej pisarki, absolwentki Uniwersytetu Harvarda, urodzonej i mieszkającej obecnie w Hongkongu.

     Właśnie tam umieściła akcję swej książki, która toczy się w latach 1941-42 i 1952-53. Jest to opowieść o nieszczęśliwej miłości, zdradzie i wojnie. Głównymi dwoma wątkami, które przeplatają się w powieści są dwie historie miłosne, które łączy postać Willa Truesdale’a i zapach jaśminu. Pierwszą miłością Brytyjczyka jest Trudy Liang, „egzotyczny skorpion”, Euroazjatka, pół-Portugalka, pół-Chinka, przedstawicielka miejscowej elity, córka chińskiego biznesmena, z którą Will związany był w latach II wojny światowej i tuż przed nią. Drugą kobietą, z którą zaczął się spotykać po latach jest Claire Pendleton, „angielska róża”, żona brytyjskiego inżyniera. To ona jest tytułową nauczycielką muzyki pewnej chińskiej dziewczynki, z której domu wynosi pokaźną kolekcję cennych drobiazgów.

     Historie miłosne głównych bohaterów pokazane są na tle historycznej zawieruchy II wojny światowej i wydarzeń z początku lat 50-tych, kiedy w Hongkongu panuje już pokój, a w Chinach umacnia się reżim komunistyczny. Elementem scalającym te dwa okresy jest tajemnicza historia Kolekcji Korony, zawierającej m.in. bezcenną porcelanę.

     Powieść  jest swego rodzaju „podróżą w czasie” do Hongkongu, a także studium natury ludzkiej. Znajdziemy tu różnorodne typy osobowości, podejmujące trudne wybory życiowe, a także malownicze opisy pejzaży. Są one na tyle sugestywne, że oczami wyobraźni zobaczyć można zarówno niepowtarzalną butelkową zieleń wody w Hongkongu, tętniące życiem miasto jak i potworne obrazy wojny, a także poczuć ogromną wilgoć i gorącą temperaturę powietrza. Autorka wplata tajemnicze wątki, umiejętnie budując napięcie, stopniowo odkrywając gorzką prawdę o losach bohaterów. Zręcznie ukazuje kontrasty, w szczególności postaci, w tym dwóch kobiet Willa oraz okresów historycznych: sielską atmosferę przyjęć i pikników czasu pokoju z okropnościami wojny i okrucieństwem japońskiego okupanta.

     Autorka przeczytała wiele książek historycznych o tym okresie w Hongkongu, co z pewnością pomogło jej stworzyć wiarygodny opis ówczesnej rzeczywistości, który uzupełniła barwnymi postaciami i ożywiła ciekawym językiem narracji. Powieść stała się bestsellerem w USA, a przetłumaczona została na 24 języki.

Tekst i foto: Ewa Balana

 

Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--