Odnaleziony po latach „Ptak” Aliny Szapocznikowej sprzedany na aukcji za rekordową cenę

Na aukcji rzeźby w DESA Unicum 7 kwietnia br. dzieło wybitnej rzeźbiarki uzyskało rekordową cenę ok. 2 mln złotych. Nabył je prywatny kolekcjoner z Polski. Wcześniej rzeźbę uważano za zaginioną przez ponad 50 lat.  Odnaleziona została w szopie obok domu w posiadłości pewnego amerykańskiego kolekcjonera.

Artystka stworzyła rzeźbę pod koniec lat 50. w swojej ówczesnej pracowni przy ul. Królewskiej w Warszawie. Wykonana jest z cementu z dodatkiem opiłków żelaza. Dzięki temu rzeźbiarka uzyskała ciekawy rdzawy odcień rzeźby i efekt odbijania światła. Okoliczności zaginięcia dzieła związane są z wystawą zbiorową „Polish Painting and Sculpture” w Gres Gallery w Waszyngtonie w 1961 r. To właśnie na nią Alina Szapocznikow wysłała kilka swoich prac. Po wystawie słuch o rzeźbie „Ptak” zaginął. Amerykański kolekcjoner dzieło odziedziczył, ale nie wiedział kim jest jego twórca, ani jaka jest jego wartość.

Sama rzeźba mierząca 160 cm wysokości z każdej strony wygląda inaczej, zachęca widza do okrążania dzieła. Nie jest to realistyczne przedstawienie obiektu natury. Cena wywoławcza rzeźby na aukcji w DESIE Unicum wynosiła 400 tys. zł, przebita została zatem prawie pięciokrotnie.

 


Oprócz tego dzieła na aukcji pojawiły się również prace czołowych polskich rzeźbiarzy (m.in. Igora Mitoraja, Magdaleny Abakanowicz), a także inna praca Aliny Szapocznikow – figurka ceramiczna „Ludzie-drzewa III” z 1957 r. „Ptak” był pozycją wyjątkową na aukcji, gratką dla kolekcjonerów, gdyż prace artystki, szczególnie te pochodzące z tego okresu jej twórczości, pojawiają się na aukcjach sztuki bardzo rzadko.

W ostatnich latach można zaobserwować renesans zainteresowania twórczością Aliny Szapocznikow na całym świecie. Jej dzieła zakupione zostały przez czołowe światowe ośrodki sztuki (m.in. MoMA w Nowym Jorku, Centre Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie).

Tekst i foto Ewa Balana

 

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--