„Spragnieni Lata” zimą – koncert w Klubie Palladium

            W zimny i deszczowy wieczór, w piątek 19 lutego br. w Klubie Palladium miał miejsce niezwykły koncert. Na scenie wystąpili znani młodzi artyści, którzy stawili sobie za cel rozgrzanie znużonej zimą publiczności swoją różnorodną, ambitną muzyką. Był to jeden z siedmiu koncertów zimowej trasy „Spragnieni Lata” zainaugurowanej i sponsorowanej przez Cydr Lubelski.

Koncert rozpoczął się od występu zespołu Rita Pax na czele z Pauliną Przybysz (znanej szerokiej publiczności z duetu Sistars). Grupa gra muzykę, która jest mieszanką stylów. Słychać w niej brzmienia soulowe, elementy alternatywnego rocka i muzyki klubowej. Zespół tworzą przyjaciele, którzy znają się od dawna, niektórzy jeszcze z dzieciństwa. W jego skład oprócz wspomnianej wokalistki wchodzą: Jurek Markuszewski – perkusja, Paweł Zalewski – gitara, Piotr Zalewski – gitara basowa i Kasia Piszek – instrumenty klawiszowe. Podczas koncertu wykonawcy używali wielu instrumentów muzycznych - pojawiły się egzotyczne grzechotki, wiolonczela a nawet pusta butelka po lubelskim cydrze użyta w tym charakterze. Zespół zagrał sporo utworów ze swojej nowej płyty pt. „Old Transport Wonders”. Był zatem utwór o tym samym tytule, ale też „Dead Bleeding Pride”, czy “Self Adjusting Bomb”. Muzycy sięgnęli również do repertuaru z pierwszej, debiutanckiej płyty i zagrali m.in. „Brain”, „I on You”, „Sweet Blank”. Wokalistka zachęcała publiczność do śpiewu, co nie było zbyt łatwe. Trzeba przyznać, że zagrane przez Rita Pax utwory były ciekawe pod względem rytmicznym, ale w warstwie wokalnej  raczej trudne do odtworzenia.

Po Rita Pax na scenie pojawili się bardzo młodzi wykonawcy – duet The Dumplings. Artyści – Justyna Święs i Kuba Karaś pomimo młodego wieku mogą pochwalić się sporym dorobkiem. W zeszłym roku odebrali Fryderyka za Fonograficzny Debiut Roku. Ich muzyka ma nowatorskie, elektroniczne brzmienie, które świetnie komponuje się z ciekawym wokalem i mocnymi basami. Muzycy wspólnie komponują utwory. Podczas koncertu zagrali i zaśpiewali utwory z nowej płyty „Sea You Later” – m.in. „Nie gotujemy”, „Możliwość wyspy”, „Kocham być z Tobą”. Większość wykonanych podczas koncertu utworów stanowiły jednak te w języku angielskim.

Dla najbardziej wytrwałych, późno, w ostatniej części koncertu wystąpił Gooral. Swoją muzykę sam określa jako ethno-elektro. Taki tytuł miała też jego płyta debiutancka. Zagrane zostały utwory z tej płyty, krążka „Better Place” oraz przedpremierowo piosenki, które znajdą się w kolejnym albumie. Była to dynamiczna dawka elektronicznej góralszczyzny.

Koncert w Warszawie był przedostatnim z 4. edycji trasy koncertowej Spragnieni Lata. Na zakończenie tego wielkiego zimowego projektu muzycznego pozostał jeszcze Rzeszów.

Tekst i foto Ewa Balana

 

 

 

 

 Kategoria: Recenzje muzyczne | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--