Bestsellery Empiku 2015 rozdane – triumf „Wiedźmina”

17. edycja Bestsellerów Empiku za nami. 16 lutego br. miała miejsce uroczysta gala rozdania statuetek dla najpopularniejszych, najlepszych według nabywców książek, filmów, płyt z muzyką, czasopism i gier komputerowych. Gra „Wiedźmin 3: Dziki Gon” okazała się najlepszą w swojej kategorii oraz Wydarzeniem Roku.

Gala Bestsellerów Empiku jest wielkim dorocznym wydarzeniem kulturalnym. O tym, które pozycje wydawnicze minionego roku zostaną nagrodzone, decydują bezpośrednio odbiorcy kultury, kilkadziesiąt milionów osób, które dokonują zakupów w sklepie internetowym i w salonach Empiku w całym kraju. Jedynie w kategorii Wydarzenie Roku nominowanych i zwycięzcę wskazuje Kapituła Ekspertów.

 


W 17. edycji nagrody zostały przyznane w 13 kategoriach (oprócz wspomnianej wyżej kategorii specjalnej): w 5 książkowych, 3 filmowych, 2 muzycznych, 2 prasowych i multimedialnej.

Galę zainaugurowała swoim występem Zaz, która wykonała utwór z płyty „Paris” pt. „Si jamais j’oublie”. Podczas uroczystości, którą poprowadził Maciej Stuhr, przedstawiono wszystkie nominacje, a znane osobistości ze świata kultury odczytywały zwycięzców. W kategorii muzyka zagraniczna nagrodzono trzeci album studyjny Adele pt. „25”. W muzyce polskiej najlepsza okazała się płyta Stanisławy Celińskiej pt. „Atramentowa …”. W kategorii film polski nagrodę przyznano „Bogom” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Najlepszym filmem zagranicznym został „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii” w reżyserii Petera Jacksona. Zwycięstwo w kategorii film dla dzieci odniosła animacja studia Disney Pixar pt. „W głowie się nie mieści” w reżyserii Pete’a Doctera. W kategoriach książkowych triumfowały panie. W literaturze polskiej zwyciężczynią została „królowa polskiego kryminału” Katarzyna Bonda, która otrzymała statuetkę za książkę pt. „Okularnik” (Wydawnictwo Muza S.A.). Jest to drugi tom jej tetralogii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej. Dobra passa kryminału widoczna jest również w kategorii literatura obca, w której najlepszą okazała się bijąca rekordy sprzedaży w USA i Wielkiej Brytanii „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins (Wydawnictwo Świat Książki).  Statuetkę w kategorii literatura dla dzieci odebrała bardzo wzruszona 10-letnia reporterka Nela za książkę „Nela i tajemnice świata” (Wydawnictwo Burda Książki). To trzecia publikacja młodej autorki i podróżniczki, która od pięciu lat zwiedza świat, a od dwóch prowadzi program telewizyjny i opisuje swoje podróże. Za najlepszą pozycję wydawniczą literatury dla młodzieży uznana została powieść „Wróć, jeśli pamiętasz” Gayle Forman (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Jest to kontynuacja światowego bestsellera „Zostań, jeśli kochasz”. Wśród poradników zwyciężyła książka „Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu” Ewy Grzelakowskiej-Kostolgu (Znak Literanova). Jeśli chodzi o kategorie prasowe czwarty raz z rzędu nagrodzono statuetkami miesięcznik „Twój Styl” i tygodnik „Newsweek Polska”.

 


Uroczystość wręczenia Bestsellerów Empiku uświetnili swoimi występami na scenie znakomici artyści. Stanisława Celińska wraz z zespołem wykonała utwór pt. „Obfitość” z nagrodzonej płyty. Ania Dąbrowska zaprezentowała piosenkę pt. „W głowie” z jej najnowszej płyty pt. „Dla Naiwnych Marzycieli”, która wkrótce będzie miała swoja premierę. Kortez zaśpiewał i zagrał na gitarze „Wiem, że mnie podglądasz”, a koncert zakończyła Natalia Przybysz utworem pt. „Miód”.

Koniec uroczystości sygnalizuje zamknięcie pewnego etapu, ale nie konkursu. Od początku stycznia do końca grudnia bieżącego roku zbierane są kolejne „głosy”, które zadecydują o zwycięzcach w kolejnej edycji.

Tekst i foto Ewa Balana

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Empik wiedźminredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--