RADI/O/PERA


Antonio Caldara, Georg Friedrich Haendel czy Johann Joseph Fux – muzykę największych kompozytorów baroku można usłyszeć na żywo i w radiowych głośnikach. RADI/O/PERA, unikalny projekt Warszawskiej Opery Kameralnej i Dwójki Polskiego Radia, to cykl koncertów odbywających się w Studiu i retransmitowanych przez Polskie Radio.


Ideą koncertów organizowanych przez Warszawską Operę Kameralną i Program 2. Polskiego Radia w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego jest prezentowanie dzieł operowych (w wersjach koncertowych) oraz utworów wokalno-instrumentalnych epoki baroku i klasycyzmu.


Wykonawcami koncertów są soliści Warszawskiej Opery Kameralnej oraz zaproszeni goście, którym towarzyszy Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Koncerty prowadzą wybitni dyrygenci i instrumentaliści specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej, m.in. Władysław Kłosiewicz czy Lilianna Stawarz.


Po znakomitym „Weihnachts-Oratorium” Johanna Sebastiana Bacha w tym sezonie odbędą się jeszcze trzy koncerty. Już 18 lutego będzie można usłyszeć słynne oratorium włoskiego kompozytora Antonia Caldary – „Maddalena ai piedi di Cristo” („Magdalena u stóp Chrystusa”).


Maria z Magdali to jedna z bardziej zagadkowych postaci Nowego Testamentu. Za sprawą najsławniejszego osiemnastowiecznego tekstu  pasyjnego – „La passione di Gesù Cristo” Pietra Metastasia – stała się bohaterką wielu barokowych oratoriów. Jest jedną z głównych postaci prezentowanego na najbliższym koncercie oratorium „Maddalena ai piedi di Cristo”. Dzieło charakteryzuje się typowym dla wczesnego stylu Caldary dramatyzmem. Jest jednym z najbardziej znanych utworów kompozytora.


W marcu muzycy wykonają „Ariodante” Georga Friedricha Haendla, a w kwietniu – opartą na antycznym micie operę „Orfeo ed Euridice” Johanna Jospeha Fuxa.Bilety w cenie 40 zł dostępne są na www.bilety.operakameralna.pl, www.sklep.polskieradio.pl, w kasie Teatru Warszawskiej Opery Kameralnej (al. Solidarności 76 b) oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Z. Modzelewskiego 59.
PROGRAM CYKLU RADI/O/PERA 2016:


/ 18 lutego 2016, godz. 19.30  / A. Caldara – MADDALENA AI PIEDI DI CRISTO (Magdalena u stóp Chrystusa)


/ 20 marca 2016, godz. 19.00 / G.F. Haendel – ARIODANTE – wykonanie koncertowe


/ 22 kwietnia 2016, godz. 19.30 / J.J. Fux – ORFEO ED EURIDICE wykonanie koncertowe


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--