„Orphée” – „Orfeusz” nowocześnie w Warszawskiej Operze Kameralnej

            15 grudnia br. na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej będzie można po raz pierwszy zobaczyć operę „Orphée” Dariusza Przybylskiego w reżyserii Margo Zālīte z Łotwy. To nowatorska interpretacja i inscenizacja starożytnego mitu.

Orfeusz – poeta, który swoim śpiewem potrafił wzruszyć władcę królestwa podziemi Hadesa, od dawien dawna inspirował kompozytorów operowych.  Bohater zawędrował do piekieł za swą ukochaną Eurydyką i zdołał przekonać Hadesa, by ją przywrócił do życia, jednakże miał spełnić pewien trudny warunek.

 


Libretto zostało stworzone przez Dariusza Przybylskiego i Margo Zālīte na podstawie barokowej opery. Oryginalny tekst, powstały na bazie innych tekstów, jest w języku francuskim. „Wchodzenie w dorosłość, poświęcenie się dla ideału, konflikt z Bogiem – to główne motywy opery… Jest to mroczna „faustowska” opowieść o rywalizacji człowieka z bogami, których sam stworzył” – mówi reżyserka. Postać Orfeusza w operze Dariusz Przybylskiego gra trzech solistów: Jan Jakub Monowid, Robert Gierlach i Andrzej Klimczak. Każdy z nich odgrywa jego rolę w innym etapie życia. Każdemu z tych okresów odpowiada inna kolorystyka muzyczna: kontratenor, bas-baryton i bas. Trzy głosy solistów symbolizują konflikt wewnętrzny Orfeusza, znajdującego się w stanie wojny. W roli Eurydyki występuje Barbara Zamek (sopran). Na scenie zaśpiewają również: Anna Radziejewska (mezzosopran), Mateusz Zajdel (tenor) i Witold Żołądkiewicz (baryton). Kierownikiem muzycznym przedstawienia jest Maja Metelska. Innowacyjnym pomysłem jest stworzenie alter ego poety, które na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej odegra sekstet wokalny proMODERN, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Innym nowatorskim rozwiązaniem jest to, że opera ma charakter przestrzenny – akcja rozgrywać się będzie także poza sceną, soliści będą śpiewać również wśród publiczności, a chór na galeriach.

„Orphée” jest owocem współpracy utalentowanych twórców młodego pokolenia, które „porządkuje przeszłość”. Twórcy odnieśli się do starożytnego mitu, przepracowali go po swojemu i pokazali zawartą w nim historię w sposób bardzo współczesny, nowoczesny. Będzie to także widoczne w ruchu scenicznym. 

Kolejne terminy przedstawienia: 16 i 17 grudnia br., 9 i 10 stycznia 2016, 13 i 14 maja 2016 r.

Tekst i foto Ewa Balana


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Orfeusz Orphée Warszawska Opera Kameralnaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--