Wieczór poświęcony Elbie w Ambasadzie Republiki Włoskiej

W zimny listopadowy wieczór w Ambasadzie Republiki Włoskiej można było poczuć klimat wakacji. Zorganizowane zostało spotkanie, na którym zaprezentowano Elbę, jej atrakcje turystyczne, interesujące fakty historyczne oraz regionalną kuchnię. Wyspa ta może być dla wielu turystów wymarzonym miejscem na letni wypoczynek.

Położona na Morzu Tyrreńskim, mierząca 223 km² Elba jest  największą wyspą Archipelagu Wysp Toskańskich. Nie jest duża, jest mniejsza od innych popularnych wśród turystów włoskich wysp i przez to mniej znana. Wyspa ma długą i bogatą historię sięgającą Etrusków, Kartagińczyków, Rzymian. Pozostały jej ślady: dawne kopalnie, wieże obronne, mury, fortece. Z Elbą związany był Napoleon Bonaparte. Został zesłany na nią i przebywał tam prawie dziesięć miesięcy. Zarządzał nią, fundował domy, budował nowe drogi. Na Elbie można zwiedzić domy, w których mieszkał, muzeum mu poświęcone oraz trasy z nim związane. W tej historii jest polski wątek - Maria Walewska przybyła do Napoleona na wyspę. Miejscem romantycznych spotkań tej pary był kościół Madonna del Monte. 5 maja obchodzone jest na Elbie święto rocznicy zesłania Napoleona Bonapartego. Pokazywane są inscenizacje związane z wydarzeniami z życia tego historycznego bohatera.

 Elba jest bardzo atrakcyjna turystycznie. Na spotkaniu pokazane zostały slajdy z pięknymi widokami. O walorach wyspy opowiedział Alessandro Gentini - wiceprezes Stowarzyszenia Hotelarzy na Elbie. Znajduje się na niej ponad sto barwnych plaż, w zależności od rodzaju piasku są one: białe, żółte, czerwone, różowe i czarne. Ta wielobarwność plaż związana jest z bogactwem minerałów. Elba jest różnorodna krajobrazowo, górzysto-nizinna, z 140 km wybrzeża. Z każdego punktu wyspy widać morze.  Na Elbie można skorzystać z bogatej oferty dla miłośników sportu: windsurfingu, nurkowania, pływania, żeglarstwa oraz trekkingu, czy golfa. Dostępna jest też imponująca baza noclegowa: hotele, ośrodki wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne i kempingi. Na wyspie jest spokojnie i bezpiecznie a mieszkańcy są bardzo gościnni. Rocznie przybywa na Elbę 2,5 mln turystów. Łagodny klimat sprawia, że praktycznie cały rok można tam wypoczywać, warto wybrać odpowiedni dla siebie czas. Między kwietniem a październikiem jest tam ciepło.

 


Kuchnia Elby słynie z ryb i owoców morza, a także oryginalnych gatunków wina.

Kontur wyspy przypomina zarys wieloryba. Ciekawostką jest to, że miłośnicy tych zwierząt oraz delfinów mogą je tam obserwować, gdyż żyją one w chronionym obszarze morskim (tzw. „Sanktuarium waleni”).

Na Elbę można dotrzeć promem BluNavy z Piombino lub dostać się samolotem (z Mediolanu, Pizy lub Florencji) korzystając z usług przewoźnika Silver Air.

 


Prezentacja Elby w Warszawie miała uroczystą oprawę. Gospodarzem spotkania był ambasador Włoch Alessandro De Pedys. Wieczór uświetniła swoim występem Sabina Beani, która przy akompaniamencie Anny Marchwińskiej zaśpiewała kilka utworów. Były to: pieśń pt. „I te vurria vasá”, fragment opery „Samson i Dalila” do muzyki Camille’a Saint-Saënsa, fragment „Carmen” Bizeta, oraz pieśń „Musica proibita” Stanislao Gastaldona. Na zakończenie wieczoru goście mogli skosztować wybornego wina i wyśmienitych potraw z Elby, przygotowanych przez przybyłego stamtąd kucharza.

Prezentacja Elby była kolejną z cyklu promocji włoskich atrakcji turystycznych. Wcześnie promowana była Sardynia, Sycylia i projekt Signa Maris (www.signamaris.it). Z pewnością warto rozważyć te propozycje jako miejsca na niezapomniane wakacje.

 

Tekst i foto Ewa Balana

 


 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Ambasada Republiki Włoskiej elba włochyredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--