Czytanie to dobra zabawa!


Czytelnicy przetrzymujący "Wszystkie lektury nadobowiązkowe" Wisławy Szymborskiej musieli liczyć się z karą. Niektórzy musieli recytować „Popioły” Żeromskiego od tyłu, inni ubrać się w płaszcz uszyty z plastrów szynki i wejść do klatki z psami albo zrobić pompkę z wyklaskiem typu „Batman” (jak profesor Mariusz Czubaj),  a jeszcze inni (jak Alicja Resich-Modlińska) zadeklamować swoje moskaliki.

Oprócz studentów w Bibliotece Uniwersyteckiej całkiem przypadkiem znaleźli się pisarze, aktorzy i dziennikarze, którzy chcieli skorzystać z możliwości oddania przetrzymywanych książek.

W rolę surowego bibliotekarza na jeden dzień wcielił się Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej, który teraz prowadzi fundację jej imienia.

W akcji udział wzięli: Grażyna Barszczewska, Mariusz Czubaj, Mateusz Grydlik, Paulina Holtz,, Zofia Karaszewska, Grzegorz Kasdepke, Alicja Resich-Modlińska, Michał Rusinek i Sylwia Stano.

Zabawa książkami inspirowana była „Wszystkimi lekturami nadobowiązkowymi”,, bo nawet nie przypuszczacie jakie książki czytała Szymborska! Mądre i głupie, poradniki i czytadła i w każdej potrafiła dostrzec coś istotnego. Te kiepskie umiała dowcipnie skrytykować, a ciekawymi zainspirować czytelnika. Akcja miała pokazać, jak czerpać z jej otwartości na książki i bawić się literaturą!

 


Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Homo ludens tańczy, śpiewa, przybiera pozy, stroi się, ucztuje i odprawia wyszukane ceremonie. Nie lekceważę doniosłości tych zabaw, są to jednak działania kolektywne, nad którymi unosi się mniej lub więcej wyczuwalny zapaszek zbiorowej musztry. Homo ludens z książką jest wolny. Wolno mu zachichotać w miejscu do tego nieprzewidziany albo nagle zatrzymać się przy słowach, które zapamięta na całe życie. Wolno mu wreszcie – czego żadna inna zabawa ofiarować mu nie może – posłuchać, o czym rozprawia Montaigne, albo dać chwilowego nurka w mezozoik.


Wisława Szymborska „Wszystkie lektury nadobowiązkowe”Pomysł i organizacja: Bibliocreatio

Partnerzy: BUW, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwo Znak

Realizacja: MyWorks

 

 

KONKURS! Mamy dla Was egzemplarze "Wszystkich lektur nadobowiązkowych" Wisławy Szymborskiej. Aby wziąć udział w konkursie, należy w komentarzu pod postem informującym o nim na naszym FB udzielić odpowiedzi na pytanie: jaką karę wyznaczył surowy bibliotekarz Alicji Resich-Modlińskiej? Czekamy do końca jutrzejszego (4 grudnia) dnia, spośród osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi rozlosujemy zwycięzców / zwyciężczynie, którzy otrzymają od nas informację o wygranej z prośbą o dane do wysyłki. Powodzenia!:)
Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--