9. FF Pięć Smaków: Powrót w wielkim stylu

 

Fani azjatyckiego kina od roku odliczali dni do rozpoczęcia kolejnej edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Przede wszystkim nie mogli się doczekać możliwości spotkań z orientalnymi nowościami, które prezentowane są w kategorii „Nowe kino Azji”. Nie może więc dziwić wielkie zainteresowanie seansami inaugurującymi tegoroczną edycję festiwalu. Bilety wysprzedały się niemal do ostatniego miejsca, co wiązało się z wygórowanymi oczekiwaniami względem dzieł zawartych w tej sekcji. Jednak już pierwszy zaprezentowany obraz – „Otwórz mi drzwi” pokazał na jak wysokim poziomie znajdują się wyselekcjonowane przez organizatorów propozycje. July Jung nakręciła film o policjantce, której kariera została zastopowana przez nietolerancje ludzi do mniejszości seksualnych. Young-man w ramach służbowej recydywy przeniesiono do małego miasteczka, aby tam tymczasowo stała na straży prawa. Już pierwszego dnia pracy w nowym miejscu poznała młodą dziewczynkę, która była obiektem przemocy ze strony ojca, jak i rówieśników. Znajomość obu postaci stała się podstawą przenikliwej i dojrzałej fabuły. Reżyserka za jej pomocą zabrała głos w dyskusji na temat kilku problemów społecznych. Poddała analizie nie tylko aspekty tolerancji czy schemat zachowania osób będących ofiarami systematycznej przemocy, lecz także małomiasteczkowe rozumienie dobra. Film Jung był prezentowany wcześniej podczas festiwalu w Cannes i zebrał tam wiele przychylnych recenzji. Wśród warszawiaków będzie zapewne podobnie, ponieważ to wzorcowy przykład budowania portretów psychologicznych bohaterów.

Wielką zaletą konkursowej kategorii jest jej różnorodność. Jeden z tytułów walczących o Grand Prix został zaprezentowany po raz pierwszy podczas Korponocy, a był nim film „Wiedźma” autorstwa Yoo Young-soon. Stworzyła ona przerażającą historię, w której główna postać wydaje się być uosobieniem złych mocy na ziemi. Se-yeoung z pozoru jest spokojną kobietą, niewyróżniającą się w ogóle na tle innych przeciętnych korporacyjnych pracowników. Jednak to tylko przykrywka dla jej drugiego, psychopatycznego oblicza. Na cel swoich prześladowań wybiera kierowniczkę z pracy, z którą wygrywa potencjalnie niemożliwy zakład. Reżyserka w zgrabny sposób opowiedziała bardzo mroczną historię. Zapewniła widzowi dużo strachu, ale nie zapomniała o chwilach oddechu polegających na wprowadzeniu w kilku scenach elementów komediowych. Gdyby tak nie było, obraz mógłby stać się zbyt przytłaczający. Postępowanie głównej bohaterki przekraczające wszystkie społeczne zasady i psychiczne wzorce było tak niebywale przenikliwie, że absorbowało nieprzerwanie odbiorcę. „Wiedźma” to kolejny przykład na to, że Azjaci wśród twórców X Muzy kreują postacie z najbardziej abstrakcyjnymi problemami psychicznymi. Tym razem ukazana psychoza pośrednio nawiązuje do tematyki korporacyjnej, ale to tylko pozorny punkt wspólny, ponieważ tak naprawdę dzieło Yoo Young-soon to typowy film grozy.

Reprezentantem filipińskiej kinematografii podczas 9. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków jest „Krokodyl”. Łączy on w sobie elementy fabularne z dokumentalnymi. Taki zabieg reżysera miał umożliwić w jak najdokładniejszy sposób ukazanie dramatu małżeństwa, które utraciło dziecko. Ich córka zginęła w wyniku ataku tytułowego krokodyla. Bez wątpienia produkcja Francisa Xaviera Pasiona to ciekawe dzieło, które dodatkowo zostało okraszone przepięknymi zdjęciami wioski rybackiej, jak i otaczających ją terenów. Nie bez znaczenia jest także nadanie całej opowieści charakteru mitologicznego. Jedyną wadą całego obrazu nagrodzonego na festiwalach we Francji i Malezji jest fakt, że zastosowane zabiegi stricte techniczne odciągają niejako uwagę od tematu przewodniego dzieła. Skutkiem tego rodzinna tragedia schodzi na drugi plan i nie wzbudza z tego powodu oczekiwanych emocji. Tym samym z punktu widzenia dokumentalisty ostateczny kształt dzieła minął się z ideą jego tworzenia.

Zapraszamy na kolejne relacje z 9. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków!

 

Tekst: Adam Berlik

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--