Ruszyła 9. edycja Pięciu Smaków!


Kultura azjatycka od lat cieszy się w Polsce niebywałą popularnością. W dziedzinie kinematografii ma na to wpływ Festiwal Filmowy Pięć Smaków, który co roku przybliża widzom najnowsze orientalne produkcje. Największe takie wydarzenie filmowe w Europie Środkowej odbędzie już po raz dziewiąty w Warszawie między 12 a 20 listopada. Seanse będą tym razem odbywały się w kinach: Muranów oraz Kinoteka, a także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 


Na film otwarcia została wybrana odrestaurowana wersja „Lepszego jutra”, które zapoczątkowało światową karierę Johna Woo. Reżyser-instytucja to jeden z najbardziej znanych chińskich twórców. Śladem stosowanej przez niego poetyki podążają obecnie m.in. tak kultowi autorzy jak: Quentin Tarantino czy Robert Rodriguez. W repertuarze nie zabraknie drugiej części tej kultowej pozycji, z którą będzie można się zapoznać już w niedzielne południe. Zamknięcie festiwalu zostanie okraszone za to projekcją „Love & Peace”, w którym Sion Sono powraca do legendarnego motywu kaiju eiga opierającego się na zaatakowaniu ludzi przez wielkie potwory.

 

"Lepsze jutro"

"Love and peace"


Harmonogram 9. FF Pięć Smaków został podzielony na cztery kategorie. Jedna z nich to retrospektywa dzieł wspomnianego wcześniej Johna Woo. Obok obu części „Lepszego jutra” zostaną zaprezentowane także: „Był sobie złodziej”, „Hard Boiled. Dzieci Triady”, „Killer” oraz „Kula w łeb”. Sekcja Focus przybliży tym razem produkcje azjatyckich reżyserek. Nowością będzie przegląd „Tajwańskich Filmów Wuxia”, których fabuły krążą wokół kultowych scen walki. Ostatnim, ale najważniejszym działem festiwalu jest „Nowe Kino Azji”. Wśród dzieł w ramach tej kategorii są prezentowane najnowsze azjatyckie filmy. Zwycięzcę festiwalu wybierze po raz kolejny People’s Jury.

W tym roku kultowy maraton z filmem grozy odbył się w ramach „Przedsmaków”. Jednak organizatorzy przygotowali w zamian niego inną propozycję, a jest nią „Korponoc”, w której zgodnie z nazwą znajdą się trzy obrazy krążące wokół tematyki pracy w korporacji. Ciekawe propozycje znajdziemy także w ramach pokazów specjalnych. Dzięki nim będzie można zapoznać się chociażby z „Bahubali: Początek”, spektakularną produkcją rodem z Indii. Więcej informacji o repertuarze festiwalu oraz wydarzeniach towarzyszących znajdziecie na stronie internetowej www.piecsmakow.pl .

 


Kulturalnie.waw.pl zaprasza do śledzenia na łamach naszego serwisu relacji z 9. FF Pięć Smaków!

 

Tekst: Adam Berlik

 


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--