Powrót do przeszłości, do Warszawy lat 70. – najnowszy album fotografii Wydawnictwa BOSZ

Wydawnictwo BOSZ wydało niedawno czwarty z serii Foto Retro album poświęcony historii stolicy, który ukazuje kolejną dekadę – lata 70. Wybór zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego był niezwykle trudny. Powstał fascynujący portret Warszawy tego okresu.

Wstęp do książki „Warszawa lata 70.” napisała Anna Seniuk, odtwórczyni roli Magdy, żony bohatera kultowego serialu z tych lat  pt. „Czterdziestolatek” w reżyserii Jerzego Gruzy. Pierwszy raz aktorka odwiedziła Warszawę w latach pięćdziesiątych, kiedy miasto było jeszcze pełne ruin. W jej wspomnieniach z lat siedemdziesiątych Warszawa „kipiała od wydarzeń teatralnych”, a okres ten był mimo wszystko dobry dla kultury i sztuki. Stolica była miastem w budowie, co uchwycone zostało we wspomnianym serialu. Realizowano szereg inwestycji. Obowiązywała wówczas propaganda sukcesu znamienna dla epoki gierkowskiej.

 


Od lewej: Katarzyna Kalisz, Łukasz Karolewski i Sylwia Zawacka z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Album ukazuje wiele aspektów życia w stolicy lat 70. Książka zaczyna się właśnie od fotografii ukazujących budowy m.in. Dworca Centralnego, Trasy Łazienkowskiej i Wisłostrady oraz etapy odbudowy Zamku Królewskiego. „Budujemy stolicę naszych marzeń i ambicji” – czytamy na jednym z napisów propagandowych na budynku Hotelu Metropol. W dalszej części publikacji zobaczyć można zdjęcia oddające atmosferę pochodów pierwszomajowych, świąt państwowych i festynów ludowych (np. Święto Trybuny Ludu). Uwiecznione na papierze zostały także powstające w latach 1973-1978 nowe osiedla m.in. na Ursynowie, Bródnie, Służewie nad Dolinką. W części pt. „Warszawski dzień” zawarte zostały fotografie ukazujące codzienne życie warszawiaków: zakupy, jeszcze nie bardzo wielkie kolejki, asortyment sklepów, środki komunikacji miejskiej, spacery, bary, kawiarnie i zakłady pracy. Nie zabrakło w książce obrazów Warszawy nocą. W latach siedemdziesiątych stolica była już dobrze oświetlona - zdjęcia te mają niezwykły klimat. 

 


Warszawa jako miasto stołeczne była (i jest) prężnym ośrodkiem kultury i sztuki. Część zdjęć przedstawia ludzi, którzy szczególnie zasłużyli się w tych dziedzinach oraz dokumentuje najważniejsze wówczas wydarzenia (np. głośne przedstawienie „Balladyny” na motorach w reż. Adama Hanuszkiewicza czy występ zespołu ABBA w telewizyjnym Studio 2). Pokazane zostało także ówczesne wzornictwo przemysłowe oraz moda.

Książkę kończy seria zdjęć z pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Jest to również zapowiedź wielkich zmian, jakie będą miały miejsce w latach 80.

Album zawiera ponad 200 zdjęć, w większości (oprócz pięciu) czarno-białych.  Pochodzą one z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Duży odsetek z nich jest z archiwum fotograficznego dziennikarki Grażyny Rutowskiej. Wyboru fotografii dokonał Jan Łoziński przy współpracy Magdaleny Hartwig, Katarzyny Kalisz, Łukasza Karolewskiego, Piotra Niedzieli i Sylwii Zawackiej. Trzeba przyznać, że udało się stworzyć interesujący, wieloaspektowy i całościowy portret Warszawy lat 70. Wydawnictwo BOSZ ma w planach wydanie kolejnego albumu, który ukaże stolicę w kolejnej dekadzie – w latach 80.

Tekst: Ewa Balana

 


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--