9. Sputnik nad Polską: Społeczeństwo w krzywym zwierciadle

            Pierwszy tegoroczny seans w czasie rosyjskiego święta kina stanowił podróż do ideałów współczesnych trzydziestolatków, którzy wychowali się w imię zasad ZSRR, a obecnie żyją na terenach byłego bloku wschodniego. Z tak ciężkim tematem zmierzyła się Natalia Kurdiaszowa w swoim filmie „Pionierzy marzyciele”. Został on oparty na historiach życia kilku dorosłych osób,  wśród których możemy znaleźć opętaną fobią seksualności aktorkę, ponętną bizneswoman czy aspirującego o jak najlepsze stanowisko dziennikarza. Ich portrety charakterologiczne są zgoła inne, ale sprowadzają się do jednego, wpojonego im pierwiastka. Dążą do bycia najlepszymi  w tym co robią, a więc realizują projekt pioniera spod herbu sierpa i młota. Aby zrozumieć zachowania głównych postaci reżyserka na przemian prezentuje wydarzenia dziejące się w czasie teraźniejszym  i przeszłym. Zwłaszcza powroty do dziecięcych wspomnień są tu kluczowe, gdyż poddana obserwacji zostaje walka młodych serc z praworządnością i jej zasadami wpajanymi najmłodszym przez nauczycieli w imię panującego ustroju. Choć Kurdiaszowa ukazuje kilka społecznych cech współczesnej wielkomiejskiej społeczności w Rosji, to w całości fabuły zabrakło nieco tempa, przez co dobitnie zauważalny jest brak zdecydowania autorki w ocenie analizowanego modelu wychowania.

 


            Zupełnie innym obrazem jest „14+”. Czy pamiętacie swoją pierwszą miłość? Oczywiście to pytanie retoryczne, ale bez względu na udzieloną odpowiedź na pewno przypomni ją Wam film Andrieja Zajcewa. Reżyser w bardzo przemyślany sposób buduje historię młodzieńczego uczucia, w którym ukazane są wszystkie elementy łączce się z walką ze samym sobą w imię nieznanego, narastającego w młodym człowieku pożądania. Cała opowieść nie została sprowadzona do banałów prezentujących temat pierwszej miłości. W tym przypadku aspekt psychologiczny postaci odwzorowany jest w bardzo rzetelny sposób, przez co dorosły człowiek może za pomocą wielkoekranowego seansu przypomnieć sobie zapomniane, skrywane w głębokich zakamarkach pamięci emocje. Zajcew w swoim projekcie pokazał wraz motywem przewodnim spoiwo młodych i dorosłych. Jest nim głębokie uczucie zakrawające o miłość, które poprzez niemożność okiełznania staje się najsilniejszym impulsem do pokonania towarzyszących człowiekowi kompleksów. Warto udać się do kina dla tak lekkich i pozytywnych wrażeń.

 


            Tytułem jeszcze bardziej wartym polecenie jest „Norweg” Alony Zwancowej, której dzieło zostało docenione już przez publiczność na 23. Festiwalu Kina Rosyjskiego „Okno na Europę” oraz na tegorocznym MFF w Władywostoku. W swojej najnowszej produkcji reżyserka przedstawia historię moskwianina zdecydowanego na opuszczenie rodzimego kraju i wyjazd do Norwegii. Poprzez nieoczekiwaną zmianę jego codzienności przed emigracją pokazuje jak ludzkie życie może się odmienić w mgnieniu oka i to w miejscu, gdzie wydawałoby się, że wszystko, co mogło się wydarzyć, już się stało. Poprzez przewrotność życia Kiryłłowa w zabawny sposób ukazana zostaje podróż mentalna mężczyzny w poszukiwaniu samego siebie, co prowadzi go do przewartościowania życia w celu określenia priorytetów na przyszłość. Tak trudny mentlik w głowie głównego bohatera zostaje zaprezentowany w przystępny sposób. Umożliwia to wykreowana znajomość Kiryłłowa z milicjantem, gdzie ten drugi, z pozoru o wiele prostszy i mniej inteligentny, uczy wyedukowanego, ale zagubionego właściciela biura podróży tego, co powinno w życiu być najważniejsze. Choć film Zwancowej posiada kilka mankamentów z punktu widzenia technicznego, to naprawdę warto zapoznać się z tą pozycją, która poza humorem posiada także wiele ciekawych dla polskiego widza wątków społeczno-ideologicznych.

 Zapraszamy na kolejne relacje z 9. Sputnika nad Polską!

 

 

 


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--