9. Sputnik nad Polską ląduje w Warszawie!

                Już od najbliższego czwartku warszawiacy będą mogli ponownie delektować się najlepszym, jak i najnowszym kinem prosto zza wschodniej granicy.  A to wszystko za sprawą Sputnika nad Polską, który powróci do stolicy i pozostanie tu od 5 do 15 listopada. Tym razem wyląduje on w takich kinach jak: Luna, Iluzjon oraz Kinoteka. Następnie w celu szerzenia znajomości rosyjskiego kina Sputnik wyruszy w tour po Polsce, gdzie odbędą się kolejne pokazy w ramach tegorocznej edycji festiwalu.

                 Jak co roku głównym smaczkiem będzie sekcja konkursowa, w skład której wchodzi 15 najlepszych produkcji bieżącego roku.  Wśród nich znalazły się „Mewy”, czyli opowieść o trudnych losach Elzy, żony rybaka w dalekiej Kałmucji. Film Ełły Manżejewej został uznany za najlepszy debiut podczas tegorocznego Kinotawr w Soczi.  Nie zabrakło także miejsca dla „Norwega” Alony Zwancowej, która za swój obraz zebrała już liczne festiwalowe laury w ramach plebiscytów publiczności. Ponadto dostała nagrodę indywidualną za najlepszy scenariusz. Z kolei urozmaiceniem dla całej stawki będzie „Arwentur” Ireny Jewtiejewej. Jest to film animowany wyróżniający się za sprawą techniki malowania światłem, za pomocą której powstał. Otrzymał on nagrodę specjalną podczas 37. Moskiewskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. O Grand Prix zawalczą także:

„14+” (reż. Andriej Zajcew), „Anioły rewolucji” (reż. Aleksiej Fiedorczenko), „Brat Dejan” (reż. Bakur Bakuradze), „Chłopak z naszego cmentarza” (reż. Ilja i Anton Czyżykow), „Czarno-biały” (reż. Jewgienij Szelakin), „Kraina Oz” (reż. Wasilij Sigariew), „No comment” (reż. Artiom Tiemnikow), „Orlean” (reż. Andriej Proszkin), „Pionierzy Marzyciele” (reż. Natalia Kurdiaszowa), „Rajskie ogrody” (reż. Alaksander Proszkin), „Ucieczka z Moskwabadu” (reż. Daria Połtorackaja) oraz „Zbawienie” autorstwa znanego w Polsce Iwana Wyrypajewa.

 

                 W tym roku twórczość Iwana Wyprypajewa zostanie przybliżona publiczności także za sprawą retrospektywy jego dzieł. Ponadto reżyser będzie gościem specjalnym tegorocznego Sputnika nad Polską. Warszawiacy będą mogli zapoznać się również z przeglądem produkcji jeszcze bardziej znanego reżysera, jakim bez wątpienia jest Aleksandr Sokurow. Poza spotkaniem się z widzeniami, zaprezentuje on  w stolicy swój najnowszy obraz  „Frankofonia”, który otrzymał nagrodę specjalną podczas tegorocznego MFF w Wenecji.

 


 

                Organizatorzy zgodnie z tradycją zadbali o najmłodszych. Nie zabraknie uwielbianej przez dzieci sekcji „Mały sputnik”, która poza dotychczasowymi atrakcjami, takimi jak pokazy, animacje i zabawy, została rozszerzona o projekcje bajek w oryginalnej wersji językowej. Z kolei dla największych koneserów został utrzymana kategoria „The Best of Sputnik”, w ramach której prezentowane są wyselekcjonowane, najlepsze filmy z propozycji Sputnika z poprzednich lat.

 

O pozostałych atrakcjach, takich jak np.: Rosja w dokumencie, koncerty, spotkania literackie czy gra terenowa dowiecie się więcej na www.sputnikfestiwal.pl !

 

Kulturalnie.waw.pl zaprasza do śledzenia na łamach naszego serwisu relacji z 9. Sputnika nad Polską!

 

 

 

 


 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--