Z głową w chmurach

Które metry spaceru po linie są najbardziej niebezpieczne?

Jak wizyta u dentysty może odmienić życie linoskoczka?

Co się stanie, gdy marchewki już ugotowane?

Zobaczcie w 3D jak nie poddać się przeciwnościom, zakazom, sile grawitacji i pozornej niemożności na drodze do realizacji niemożliwych – wydawałoby się – marzeń.

Dlaczego w 3D? Bo widać to w pełnym trój-wymiarze. Głównie niesamowity finał. Dla tego właśnie finału naprawdę warto. Chociaż nie jestem jakąś wielką fanką technologii 3D, ale w tym filmie ma ona fantastyczne znaczenie.

„The Walk. Sięgając chmur”(reż. Robert Zemeckis)  to film pokazujący niesamowitą historię z 1974 roku. Philippe Petit – francuski artysta linoskoczek – przespacerował się po 400-metrowej stalowej linie rozpiętej między nowojorskimi bliźniaczymi wieżami WTC na wysokości 400 metrów!

Ten spacer trwał 45 minut i odbył się bez żadnych zabezpieczeń! Brzmi jak szaleństwo. Ale niektóre marzenia tak właśnie brzmią… a Petit to sobie wymarzył, gdy przeczytał artykuł o właśnie wybudowanych wieżach, które wtedy były najwyższymi budynkami na świecie. I zrealizował to marzenie! Ktoś może zapyta: ale jak nakręcono taki film teraz, skoro od 2001 roku nie ma już wież WTC? No właśnie w tym filmie ożyły… i to też warto zobaczyć.

 


W tej opowieści jest jeszcze jeden smaczek: Petit zrobił to nielegalnie, bo nikt przy zdrowych zmysłach raczej nie dałby mu pozwolenia na taki wyczyn (bez zabezpieczeń). A więc ogromne  ilości sprzętu trzeba było przemycić na dach jednej z wież, rozpiąć stalową linę pomiędzy budynkami… i to wszystko w odpowiednio krótkim czasie. Jak to zrobić? Jakich metod użyć? Opowiada o tym pierwsza część filmu, która pokazuje kolejne etapy dochodzenia do realizacji tego szalonego marzenia. Może nie jest tak widowiskowa jak spacer po linie, ale pokazuje wiele istotnych szczegółów.

Polecam też wątek spotkań Petit’a (Joseph Gordon-Levitt) z Dziadkiem Rudym (Ben Kingsley). To perełka mentoringu z dużym poczuciem humoru.

Bo warto spełniać swoje marzenia. Niekoniecznie chodząc po linie 400 metrów nad ziemią.

 

Tekst: Barbara Popławska

Obejrzane w Multikinie

 


Kategoria: Multikino-poleca | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--