Nie  bój  się  uśmiechu


Jakie rodzaje oddalenia od siebie i bliskich powoduje praca w korporacji? Czy nieszczęśliwy wypadek może przywrócić szczęście? Czy uśmiech, rozmowa, pasja, taniec i bębnienie daje ocalenie?

 

 

„Król życia” (reż. Jerzy Zieliński, scen. Fadi Chakkour) chyba nie jest filmem dla osób korporacyjnych. Bo nie wiadomo, czy po obejrzeniu go pójdą następnego dnia do pracy. Ale też chyba nie zaczną rozbijać swoich super samochodów na drzewach, gdyby jednak jakimś trafem zobaczyli ten film?

Po takim właśnie nagłym wypadku i długiej śpiączce, korporacyjny Edward (Robert Więckiewicz) budzi się jako zupełnie inny człowiek. Zakochanym wzrokiem patrzy na swoją żonę Normę (Magdalena Popławska), która po kolejnym upojnym uniesieniu pyta: „Czy ty nie mogłeś walnąć się w głowę z dziesięć lat temu?” (przed wypadkiem byli o krok od rozwodu).

Ale to dopiero początek nowego życia, w którym Edek potrafi cieszyć się drobiazgami, zauważać ludzi, ma wreszcie czas żeby spędzić cały dzień ze swoim ojcem (Jerzy Trela), bo w czasach korporacji  (z której został oczywiście wyrzucony po  wypadku) odwiedzał go co kilka miesięcy i to w pędzie. Radośnie rozmawia z córką (Anna Niedźwiecka) wspierając jej pomysł nagrywania wielojęzycznych zdań i opowieści (biegle włada czterema językami, w tym chińskim).

Edek przypomina sobie w co lubi się ubierać (bez korporacyjnego dress codu ), co lubi robić i smakuje życie, również dosłownie, bo na nowo odkrywa potrawy, których przedtem bardzo nie lubił. Celebruje codzienność.

Odkrywa radość w pomaganiu innym, próbuje uratować alkoholika „Kapsla” - swojego kumpla z czasów podstawówki (Bartłomiej Topa), angażuje się w projekt AA, gdzie wymyśla odważny  sposób terapii… nie opiszę jaki, żeby nie odbierać widzowi frajdy obejrzenia tej sceny i kilku innych np. wizyty Edka u Profesora „Chacha” (Jan Peszek), czy rozmowy z szefem korporacji (Krzysztof Czeczot) albo usługi bokserskiej na ulicy.

Edek jest spontaniczny i często się uśmiecha, czym potrafi zarażać innych. A jest to możliwe nie tylko w filmie, o czym wie pisząca te słowa.

Nie bój się uśmiechu i znajdź czas dla króla życia, niekoniecznie wpadając na drzewo i niekoniecznie  oczekując nominacji do Oskara ☺

Tekst: Barbara Popławska

Obejrzane w Multikinie


Kategoria: Multikino-poleca | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--