Pierwszy powakacyjny miesiąc dla uczniów, i ostatni miesiąc wypoczynku studenckiego – wrzesień, upłynie pod znakiem otwarcia instytucji, o której – w co nie wątpimy – będzie głośno. Wtedy to swoje wnętrza wszystkim spragnionym wiedzy udostępni Mediateka START –  META – najnowocześniejsze centrum kulturalno – edukacyjne w Europie Środkowo – Wschodniej. A już dziś odbyła się konferencja, z udziałem twórców i pomysłodawców projektu, dlatego informujemy o nim z dwumiesięcznym wyprzedzeniem i zamiarem zdawania sprawy z kolejnych etapów jego funkcjonowania.

 

Ale czego właściwie mogą spodziewać się Ci, którzy pojawią się na wrześniowej inauguracji na Szegedyńskiej 13? Otóż Mediateka to przestrzeń, która przy użyciu najnowocześniejszych technologii będzie realizowała hasło „bawiąc- uczyć”. Slogan to może nieco wyświechtany i nie zdziwię się, jeśli część z Państwa pokiwa powątpiewająco głową mrucząc pod nosem: znamy to, to już nie raz było. Śmiem twierdzić, że innowacyjność tego przedsięwzięcia bije na głowę dotychczasowe próby realizacji przytoczonej fuzji wyrazów. Bo czy błyskotliwą nowością nie jest IQ RING, w obrębie którego „zapaśnicy” walczyć będą nie argumentem siły, a siłą argumentu? Bądź E-Galeria: platforma oparta na systemie komputerowym i licznych wyświetlaczach LCD umożliwiająca przeprowadzanie interaktywnych prezentacji? Albo Wykrzyknik: pomieszczenie, w którym nie narażając na szwank nerwów bliźnich każdy, kogo chwilowo rozpierają negatywne emocje, będzie mógł zmierzyć ich poziom? Oprócz tego, na 1500 metrach kwadratowych Mediateki znajdą się Sala Kinoffowa, laboratoria umożliwiające przeprowadzanie doświadczeń chemicznych czy fizycznych dla zrozumienia ich przebiegu, skomputeryzowana biblioteka (uwaga studenci: czynna całą dobę!) i wiele innych atrakcji mających ułatwić przyswajanie wiedzy. Jak zauważył jeden z obecnych na konferencji członków Rady Programowej: Marek Hołyński przyszłość kraju nie zależy od tego, która para lepiej tańczy, a ilu będziemy mieli programistów. Pozostaje więc nam mieć nadzieję, że Mediateka skłoni tych, którzy przedkładają walory rzeczonych telewizyjnych programów tanecznych oglądanych w zaciszu domowych pieleszy nad pląsy naukowe, do zainteresowania się – w czynny sposób – tymi drugimi.

 

Rada Programowa Mediateki START-MEDIA:

 

Jacek Żakowski, Hieronim Wrona, Jerzy Bogajewicz, Anda Rottenberg, Marek Hołyński, Andrzej Rabczenko, Beata Stasińska, Jarosław Lipszyc, Krzysztof Pietraszkiewicz, Michał Chrzanowski, Edwin Bendyk,  Michał Zaczyński.

 

tekst: Marta Popławska

foto: mat. prasowe

 

Uczestnicy konferencji       fot. E.Ratyńska    

 

                                                                                                                         fot. E.Ratyńska

 

  fot. E.Ratyńska

 

 

 

 


 

 

 


 


 

 


Kategoria: Recenzje miejsc | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--