Amy  – młoda dziewczyna ze starą duszą

Tak powiedziała o Amy Winehouse jedna z osób w filmowym dokumencie Asifa Kapadii  „Amy”.

To jedno zdanie mogłoby już wystarczyć za całą opowieść o Amy.   A może mogłoby być też epitafium na grobie zmarłej tragicznie dziewczyny, która wcale nie chciała zostać gwiazdą, chciała po prostu śpiewać, jak sama mówiła.  „Nie sądzę, żebym w ogóle stała się sławna. Myślę, że bym sobie z tym nie poradziła” jakież to – niestety – prorocze słowa Amy, które wypowiedziała niedługo przed czasem  swoich największych sukcesów muzycznych.

 


No właśnie, czy to grad nagród i sława, które spadły na nią tak szybko, niespodziewanie i intensywnie były powodem jej bardzo smutnego zjazdu po równi pochyłej?  Czy może - poczucie odrzucenia przez ojca, który odszedł od rodziny, gdy Amy była nastolatką, a potem nagle odnalazł się w chwili jej największych sukcesów muzycznych? Depresja, narkotyki, alkohol, bulimia, anoreksja? Krótkie, ale  bardzo toksyczne małżeństwo? Zbyt późno podjęta decyzja o terapii a potem szybka rezygnacja z niej? Żerowanie tabloidów  na nałogach, słabościach, zagubieniu? Paparazzi śledzący jej każdy krok? Zbyt duże wymagania, żeby być ciągle na topie? Zmuszanie przez najbliższych do koncertowania w czasie totalnego osłabienia chorobą?  Fala hejtu? Czy wszystko to razem było zabójczym cocktailem, przez który dołączyła do nieformalnego Klubu 27, gdzie przywitali ją Jimi Hendrix, Janis Joplin i Jim Morrison?

Te wielobarwne kawałki filmowych puzzli układają się w przejmującą historię  charyzmatycznej osoby o wielkiej wrażliwości  i niezapomnianym głosie. Młodej dziewczyny z duszą starej kobiety, która po prostu chciała śpiewać i chciała, aby ją kochano.

Barbara Popławska

„Amy” w reżyserii Asifa Kapadii w kinach od 7 sierpnia. Polska premiera filmu odbędzie się 23 lipca, w 4. rocznicę śmierci piosenkarki, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
                                    Kategoria: Recenzje muzyczne | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Amy Amy Winehouseredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--