„Rozumiemy się bez słów”

premiera 28 maja


Czy potrafisz sobie wyobrazić, jak funkcjonuje na co dzień słyszące dziecko, które ma niesłyszących rodziców?

Czy wiesz, że aż 90% niesłyszących rodziców ma słyszące dzieci? Że już w latach 60tych poprzedniego  wieku nazwano je dziećmi  CODA? (od ang. Child of Deaf Adult)

Czy zdajesz sobie sprawę, że to dziecko już od małego jest dwujęzyczne i żyje na granicy dwóch światów?

Czy wiesz, w jak różnych sytuacjach codziennych, zwykłych ale też trudnych, zawodowych  i bardzo dziwnych, zaskakujących, dorastające dziecko CODA jest  tłumaczem swoich rodziców i łącznikiem ze światem ludzi słyszących?

Czy wiesz, że często chroni rodziców, filtrując różne informacje według swoich emocji i wiedzy?

A ile zabawnych, śmiesznych, nietypowych, krępujących i niespodziewanych sytuacji i wydarzeń może z tego wynikać?

A co będzie, gdy się okaże, że to dorastające dziecko ma nieodkryty wcześniej talent wokalny i dostaje wyjątkową propozycję od nauczyciela śpiewu?

Jak uzmysłowić rodzicom, że nie chce uciekać lecz chce wyfrunąć w świat, do Paryża, bo tam ma szansę rozwinąć skrzydła i doskonalić swój talent? Ale wtedy już nie będzie ich tłumaczem i łącznikiem codziennym ze światem słyszących i mówiących. Czy nie zrezygnuje ze swojej szansy pod wpływem emocji i wątpliwości rodziców?

Tyle pytań? Tak, tyle pytań a może nawet jeszcze więcej po obejrzeniu francuskiej komedii „Rozumiemy się bez słów” i po spotkaniu z dorosłymi dziećmi CODA: aktorką i piosenkarką Olgą Bończyk, i aktorem Piotrem Nowakiem. W rozmowie uczestniczyły również osoby ze Stowarzyszenia CODA Polska i Migam.org

Komedia? A porusza taki poważny temat? Tak, można o sprawach poważnych zrobić dobrą komedię.  Ale na scenę finałową przygotujcie sobie chusteczki, bo większość widzów płacze. Nie przegapcie tego filmu, nie tylko dla tej sceny.

                                                                                                                                   

Barbara Popławska

Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--