Już dziś rusza Docs Against Gravity Film Festival!

Z roku na rok rośnie zainteresowanie filmem dokumentalnym na świecie.  Powstają kolejne festiwale, które mają na celu promowanie tego odłamu kinematografii. W Polsce moda na dokument jest obecna od dłuższego czasu, a największym wydarzeniem w naszym kraju związanym z tą dziedziną jest Docs Against Gravity Film Festival (dawniej Planet+ Doc Film Festival). Już dziś rozpoczyna się dwunasta edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Potrwa ono od 8 do 17 maja, a warszawiacy wybrane tytuły mogą obejrzeć w aż trzech kinach: Lunie, Kinotece i w kinie Praha.

Zmiana nazwy festiwalu związana jest z końcem owocnej współpracy ze stacją Planet+, która postanowiła w najbliższym czasie skupić się na programach o innym profilu tematycznym. Jednak ta ewolucja nie ma żadnego wpływu na dobór propozycji do harmonogramu tegorocznej edycji święta kina organizowanego przez Against Gravity. Nadal priorytetem jest rozpowszechnianie pełnometrażowych filmów dokumentalnych, które wzbudziły uznanie publiczności i mediów w innych częściach świata. Poza licznymi projekcjami zaplanowane są także debaty i wydarzenia muzyczne, które mają umożliwić widzom pogłębienie wiedzy na wybrany temat, z którym uprzednio zapoznają się na dużym ekranie.

Sami organizatorzy ideę festiwalu określają w następujący sposób: „Mamy jedną misję - pokazywać naszym widzom najlepsze filmy. Te które nas zachwyciły, poruszyły, otworzyły nam oczy na nowe światy i perspektywę kondycji człowieka. Próbujemy udowodnić, że filmy dokumentalne są drzwiami do ukrytych światów, że odkrywają przed nami zagadnienia, które trudno poznać tylko z jednego źródła.

W programie festiwalu uhonorowanego w 2009 roku nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce, znalazło się w tym roku wiele wyjątkowych tytułów. Bez wątpienia jednym z nich, szczególnie wartym polecenia, jest  „Fresh Dressed” (reż. Sasha Jeskins). Historia została oparta na fenomenie hip-hopu. Bynajmniej nie chodzi tu tylko o muzyków i  ich twórczość. Punktem wyjściem dla reżysera jest geneza tego gatunku muzycznego. Nie zapomina on o modzie i wielu innych aspektach kulturalnych powiązanych z tą subkulturą. W całości znajdziemy m.in. archiwalne wywiady z wieloma gwiazdami oraz zagadki dla widza. Po ich rozwiązaniu poznamy odpowiedzi a propos niewiadomych dotyczących fenomenu tzw. szerokich spodni czy tego, co z całym omawianym tematem ma wspólnego Tommy Hilfiger. Pozostaje tylko obejrzeć i dowiedzieć się jak kultura rodem z slumsów awansowała na najwyższe światowe salony. Pomyśleć, że ta propozycja to tylko jedna z wielu perełek w morzu tytułów przygotowanych na najbliższe majowe dni.

W tym roku w ciągu 10 dni festiwalu zostanie zaprezentowane aż około 130 filmów. Tym samym nawet najbardziej wymagający widz znajdzie tutaj coś dla siebie.  Poniżej dołączamy wywiad PISF-u z dyrektorem festiwalu, Arturem Liebhartem.

Więcej informacji, w tym pełny program festiwalu, znajdziecie na http://docsag.pl !

Redakcja www.kulturalnie.waw.pl zaprasza serdecznie na wszystkie wydarzenia związane z Docs Against Gravity Film Festival!

 

Tekst: Adam BerlikKategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Against Gravity Film Festival luna praharedakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--