Tadeusz Słobodzianek

MŁODY STALIN

PRAWDOPODOBNA HISTORIA W VII OBRAZACH

.

.

.

.

Gangsterska opowieść w rytmie lezginki. Młody rewolucjonista, poeta i niedoszły ksiądz w walce o sprawiedliwość sięga po brutalne metody. Wybuchy bomb, brawurowe ucieczki, podróże z fałszywym paszportem  znaczą jego drogę. Kiedy idealista zmienia się w politycznego gracza?

Nowa sztuka Tadeusza Słobodzianka, inspirowana wydarzeniami z życia młodego Stalina, rozgrywa się w ciągu roku w Gruzji, Wiedniu, Krakowie i Londynie, kiedy stara Europa się już skończyła, a nowa jeszcze nie zaczęła. Autor pokazuje zaplecze rewolucji i bohatera, który  podporządkowuje sobie rzeczywistość.

 .

Prapremiera dramatu odbyła się 6 kwietnia 2013 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy.

.

W roli tytułowej Marcin Sztabiński.

.

W spektaklu występują: Izabela Dąbrowska, Mariusz Drężek, Anna Gajewska, Paula Kinaszewska / Kinga Suchan, Janusz R. Nowicki, Krzysztof Ogłoza, Małgorzata Rożniatowska, Piotr Siwkiewicz, Krzysztof Szczepaniak, Anna Szymańczyk, Agnieszka Warchulska, Mariusz Wojciechowski, Agnieszka Wosińska, i Maciej Wyczański.

 

.

Pracując nad sztuką uświadomiłem sobie, że potencjalny Stalin, przywódca bezwzględnie dążący do celu, jest zagrożeniem też dziś, a sytuacja polityczna w pewnym sensie przypomina  1907 rok. Tak jak we wszystkich sztukach Słobodzianka, i ta jest opowiedziana "ku przestrodze dze dzyń dzyń"– mówi Ondrej Spišak.

 

Historia ludzkości jest pełna dwuznacznych moralnie tyranów-bohaterów, którzy w imię idei podbijali, zdobywali, budowali molochy, które kosztowały życie milionów. Nikim innym nie był przecież Aleksander Wielki, Napoleon, czy Juliusz Cezar. Zło Stalina fascynuje zatem, bo jest wspólnym złem, każdy z nas  tak naprawdę  naśladuje jego techniki manipulacji i używa ich do własnych celów. Taka też jest współczesna polityka. Mój bohater wymazał ojca ze świadomości, dzięki czemu zyskał poczucie wszechwładzy, obudziła się w nim potrzeba zbudowania nowego systemu wartości, nowej religii. Wydaje mi się zatem ciekawe pokazanie w teatrze skutków ojcobójstwa i portretu ojcobójcy, który wykłuł oczy nie sobie a połowie świata. - mówi Tadeusz Słobodzianek.

 

czas trwania: 2 godz. 40 min. (jedna przerwa)


Spektakl grany w lipcu: 15 i 16 lipca godzina 19:00

 

 

KONKURS

 

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na spektakl Młody Stalin na termin 16 lipca godzina 19:00. Zgłaszajcie się w komentarzach pod postem na FB. Powiadomienie o wygranej wyślemy przed końcem czwartku. Powodzenia!:)

 

Regulamin:

Powiadomienie o wygranej zostaną wysłane na FB.

W konkursie mogą brać udział jedynie osoby pełnoletnie.

Serwis Facebook nie jest współorganizatorem konkursu i nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec uczestników konkursu. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związane. Organizator konkursu korzysta z serwisu Facebook do administrowania promocją na własną odpowiedzialność.

Niniejszy konkurs nie jest grą losową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach losowych i zakładach wzajemnych


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--