Wystawa unikatowych zdjęć Warszawy wykonanych przez niemieckich lotników we wrześniu 1939 r.

     W Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego, mieszczącym się w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 jeszcze tylko do 22 marca br. oglądać można niezwykłą wystawę fotografii wykonanych przez Luftwaffe w dzień po kapitulacji Warszawy.

Wystawa składa się z 27 niepublikowanych dotąd zdjęć, pochodzących z kolekcji Roberta Marcinkowskiego. 29 września 1939 r. lotnicy niemieccy wykonali z niskiego pułapu i pod kątem wiele zdjęć Warszawy. Te, które znajdują się na ekspozycji, są częścią większego zbioru, przedstawiają głównie dzielnice: Wolę, Ochotę i Śródmieście. Fotografowie mieli za zadanie zewidencjonowanie zniszczeń i weryfikację celności niemieckich bombardowań i ostrzału artyleryjskiego. W większości zdjęcia sygnowane są oryginalną niemiecką pieczątką z datą ich wykonania. Dla pasjonatów historii, w tym historii Warszawy ta wystawa jest świetną okazją do obejrzenia miasta, które już w takiej formie nie istnieje. Na fotografiach widać zniszczenia po zakończonym oblężeniu, ale widać też jeszcze całe budowle, w tym te wówczas nowoczesne (np. pierwszy warszawski wysokościowiec - gmach „PAST-y”, czy wieżowiec „Prudential”). Więcej Warszawy nadal jest niż nie ma. W następnych miesiącach wiele domów i większych części zabudowy zostało rozebranych. W toku działań wojennych nieprzyjaciel coraz bardziej niszczył stolicę dążąc do całkowitej destrukcji miasta. Fotografie z września 1939 r. ukazują życie ówczesnej Warszawy: ludzi na ulicach, kolejki przed sklepami, w niektórych miejscach grupujących się polskich żołnierzy, którzy wkrótce trafią do niewoli. Widać też dogasające pożary, których z braku wody nie można było ugasić, ruiny domów czy nie rozebrane barykady z przewróconych tramwajów. Każde zdjęcie przenosi widza w czasie, niosąc wiele cennych informacji. Warto zatrzymać się przy każdym na dłużej.

 

 


Wystawa fotografii jest czynna w godzinach otwarcia Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. Stałymi obiektami są tam unikatowe makiety cudów architektury Warszawy, które nie przetrwały do naszych czasów, wykonane w skali 1:25. Jeszcze przez trzy weekendy w Parku Miniatur varsavianiści z Fundacji „Warszawa1939.pl” oprowadzać będą w godzinach popołudniowych po wystawie unikatowych zdjęć lotniczych i opowiadać o dawnej Warszawie przy prezentacji wyjątkowych makiet. By zobaczyć obie ekspozycje trzeba się pośpieszyć, gdyż okazało się niedawno, że Park Miniatur musi opuścić Dom Towarowy Braci Jabłkowskich. Jego twórcy i organizatorzy poszukują intensywnie miejsca na nową lokalizację. Jeśli nie uda się go znaleźć w najbliższym czasie będą musieli zawiesić swoją działalność wystawienniczo-edukacyjną na jakiś czas.

Tekst i foto: Ewa Balana

 


Od lewej: Robert Marcinkowski, Krzysztof Jaszczyński i Rafał Kunach


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--