Spotkanie prasowe Fashion Designer Awards - 7. edycja konkursu dla młodych talentów

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu dla debiutujących projektantów jest „Moods of the night”. O nim, o składzie jury, jego honorowym przewodniczącym i o nowej puli nagród rozmawiano podczas spotkania prasowego w H15 Boutique Apartments.

Konkurs Fashion Designer Awards organizowany jest od grudnia 2008 r. z inicjatywy i według pomysłu Joanny Sokołowskiej-Pronobis, która pełni również funkcję jurorki. Przeznaczony jest dla młodych, utalentowanych, początkujących designerów, pasjonatów mody, którzy pragną rozwijać się i zaistnieć w branży. Co roku do jury zapraszany jest zagraniczny, uznany projektant jako honorowy przewodniczący. W 7. edycji funkcję tę będzie pełnić Mauro Gasperi z Mediolanu, należący do grupy sześciu włoskich designerów tzw. nowej fali, absolwent słynnej florenckiej szkoły projektowania Polimoda. W skład jury wchodzą również:  projektanci: Lidia Kalita, Joanna Klimas, Agnieszka Maciejak, Tomasz Ossoliński, duet Bizuu – Blanka Jodan i Zuzanna Wachowiak, stylistki: Joanna Horodyńska i Dorota Williams, przedstawicielki mediów: Natalia Hołownia (red. nacz. lula.pl), Grażyna Olbrych (red. nacz. VU Mag), Agnieszka Ścibior (red. nacz. Viva Moda), Beata Sadowska, Pulina Sykut-Jeżyna, aktorki: Ada Fijał i Marieta Żukowska oraz Andrzej Foder (dyrektor Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie). Konkurs składa się z trzech etapów. Wyłonionych zostanie dziewięciu finalistów. Dwoje z nich w nagrodę odbędzie staże w atelier Lidii Kality i duetu Bizuu. Finaliści, którzy zajmą I, II i III miejsce zdobędą stypendia w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru, a zwycięzca FDA otrzyma jeszcze: 3-tygodniowy staż w atelier Mauro Gasperiego w Mediolanie, wyjazd na targi tkanin Tissu Premier w Lille we Francji, ufundowany przez partnera strategicznego konkursu firmę Whirpool i 20 tys. zł. od MSKPU.

 

 


Od lewej: Agnieszka Maciejak, Joanna Horodyńska, Dorota Williams, Joanna Klimas, Joanna Sokołowska-Pronobis, Ada Fijał, Lidia Kalita, Zuzanna Wachowiak, Natalia Hołownia i Blanka Jordan

Poruszając temat 7. edycji „Moods of the night” jurorki podczas spotkania prasowego rozmawiały o tym, jak inspiruje je noc. Joanna Horodyńska, debiutująca w jury konkursu, która wydała właśnie książkę pt. „Modowy sąd”, przyznała, że pisała ją w większości nocą, albo nad ranem, a nastroje nocy to jest to, co lubi. Agnieszka Maciejak również docenia tę porę, kiedy nie ma natłoku informacji i umysł może odpocząć. Projektantka lubi czerń, bazuje na tym kolorze, ukazując różne jego odcienie. Natalia Hołownia, preferuje granat midnight blue od czerni, ale obydwa kolory mogą być według niej inspirujące. Joannie Klimas temat tegorocznej edycji dałby impuls raczej do stworzenia kolekcji pięknych piżam niż kreacji wieczorowych. Dorota Williams również lubi noc i według niej jest ona dla ludzi kreatywnych. W konkursie czeka na prawdę, a najważniejsze jest, by biorący w nim udział młodzi ludzie byli twórczy, a nie odtwórczy.

 


Pomysłów będzie wiele, a który z nich najlepszy, najbardziej oryginalny to okaże się podczas gali finałowej 7. edycji FDA.  Do tego wydarzenia jeszcze sporo czasu. Obecnie trwa etap nadsyłania prac na konkurs. Termin upływa 10 lutego 2015 r.

Tekst i foto: Ewa Balana

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Awards Designer fashionredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--