O przyjaźni i wspólnym sukcesie - „Misja: Gwiazda” – kinowa propozycja na ferie


„Misja: Gwiazda” (MGP Missionen)

Reżyseria: Martin Miehe-Renard

Scenariusz: Martin Miehe-Renard, Gitte Løkkegard

Zdjęcia: Lars Reinholdt Jensen

Kraj i rok produkcji: Dania 2013

Obsada aktorska: Sylvester Espersen Byder (Karl), Malika Sia Paul (Sawsan), Line Kruse (mama Karla), Ali Kazim (ojciec Sawsan), Lars Knutzon (dziadek Karla) i inni.

 


    „Misja: Gwiazda” to film przeznaczony dla starszych dzieci i nastolatków (w wieku 9-15 lat). Opowiada historię dwojga bohaterów: Karla i Sawsan, których losy stykają się w jednej z kopenhaskich szkół. Karl ma dwanaście lat, urodził się i mieszkał dotychczas w niewielkiej, rybackiej miejscowości na Jutlandii. Do Kopenhagi nie chciał się przeprowadzić, ale musiał zamieszkać tam razem z mamą, która zmieniła miejsce pracy. Karl jest nowy i czuje się obco i samotnie w wielokulturowej społeczności kopenhaskiej dzielnicy i szkoły. Tęskni za dziadkami, za swoim dotychczasowym, spokojnym życiem. Sawsan jest śmiałą dziewczynką, muzułmanką urodzoną w Danii. Jej rodzina pochodzi z Turcji. To właśnie ona pierwsza oprowadza Karla po nowej szkole. Z czasem dzieci zaprzyjaźniają się ze sobą, odkrywając, że łączy ich wspólna pasja do komponowania i wykonywania muzyki. Sawsan świetnie śpiewa, gra też na gitarze, a Karl lubi miksować utwory. Ten duet połączy pewna misja. Sawsan bierze udział w przesłuchaniu w programie „Gwiazdy MPG” – muzycznym talent show dla dzieci. Ojciec dziewczynki jest przeciwny uczestnictwu córki w tym projekcie i nie wyobraża sobie, by miała ona występować na scenie. Sawsan przechodzi do kolejnego etapu konkursu. Problem w tym, że odbędzie się on w Herning na Jutlandii. Karl i Sawsan postanawiają wyruszyć w podróży bez wiedzy i zgody rodziców. Ktoś z rodziny Sawsan, po kim nigdy by się tego nie spodziewała, stanie po jej stronie. Na drodze do spełnienia marzenia piętrzyć się będą liczne przeszkody.

    Film „Misja: Gwiazda" opowiada o poczuciu osamotnienia i niezrozumienia, silnej więzi przyjaźni pomimo licznych różnic kulturowych i dzięki wspólnej pasji, dążeniu do celu, do spełnienia marzeń pomimo przeciwności. Sawsan przeciwstawia się woli ojca, tradycyjnym wzorcom, którym on jest wierny. Karl nie informuje mamy o swoich planach. Para dzieciaków, pomimo swego buntu i niezbyt odpowiedzialnego zachowania, wzbudza sympatię widzów, którzy dają się wciągnąć w tę historię i trzymają kciuki za powodzenie misji. Pewnym minusem filmu jest dubbing, któremu brakuje tempa i ekspresji. „Misja: Gwiazda” ma sporo walorów i niesie optymistyczne przesłanie. Film został gorąco przyjęty przez publiczność podczas Berlinale 2014.


    Tekst: Ewa Balana


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--