„Exodus …” według Ridleya Scotta

„Exodus: Bogowie i Królowie” (Exodus: Gods and Kings)

Reżyseria: Ridley Scott

Scenariusz: Steven Zaillian, Adam Cooper, Bill Collage, Jeffrey Caine

Zdjęcia: Dariusz Wolski

Kostiumy: Janty Yates

Muzyka: Alberto Iglesias

Obsada aktorska: Christian Bale (Mojżesz), Joel Edgerton (faraon Ramzes), Sigourney Weaver (Tuya – matka Ramzesa), Ben Kingsley (Nun), John Turturro (faraon Seti) i inni.

Kraj i rok produkcji: Hiszpania, USA, Wielka Brytania 2014

 


    „Exodus: Bogowie i Królowie” to inspirowana Biblią (Księga Wyjścia), z rozmachem zekranizowana opowieść o Mojżeszu i wyprowadzeniu przez niego setek tysięcy Izraelitów – niewolników z Egiptu. Film dedykowany jest nieżyjącemu bratu reżysera – Tony’emu Scottowi. Akcja toczy się w starożytności, w ok. XIII w. p.n.e. Mojżesz jest dowódcą wojsk faraona, a ponieważ wychowywany był od małego na jego dworze, traktowany jest jak członek jego rodziny. Władca przygotowuje się do bitwy. Jego syn Ramzes i Mojżesz będą w niej uczestniczyć. Według przepowiedni kapłanki  jeden z nich uratuje drugiego i stanie się przywódcą. Mojżesz w trakcie walki wybawia Ramzesa od śmierci.

Hebrajscy niewolnicy, zmuszeni do najcięższych robót, budują w pocie czoła egipskie miasta. Podczas wizyty w jednym z nich – w Pitom Mojżesz spotyka Nuna i Jozuego, którzy wyjawiają mu sekret związany z jego prawdziwym pochodzeniem. Okazuje się, że jest on synem Hebrajczyków, ocalonym przez córkę faraona. Kiedy po śmierci władcy Egiptu na tron wstępuje Ramzes, Mojżesz zostaje zmuszony przez niego do odkrycia prawdy o sobie i skazany na wygnanie. Podczas długiej, pełnej przygód wędrówki w pewnym okresie zakłada rodzinę i zostaje pasterzem. Pewnego razu w trakcie wypadku, kiedy osuwa się na niego lawina skalna, ukazuje mu się płonący krzew i objawia mu się Bóg w postaci chłopca.  Odtąd będzie wykonywał bożą wolę. Stanie się przywódcą uciśnionych Hebrajczyków, będzie szkolił ich w walce i poprowadzi ku wolności. Ale zanim to nastąpi musi dojść do konfrontacji Mojżesza z faraonem Ramzesem. Postawie pierwszego - wiary w Boga przeciwstawiona zostaje wiara we własną potęgę. Liczne egzekucje Izraelitów będą miały zmusić Mojżesza do poddania się, ale dziesięć plag zostanie zesłanych na Egipt. Najpierw woda w Nilu zamieni się w krew, potem nastąpią plagi żab i much, pomór bydła, owrzodzenia ich ciał, a później inne nieszczęścia, z których ostatnie przyniesie śmierć pierworodnym synom Egipcjan, w tym maleńkiemu synkowi Ramzesa. Po ostatniej klęsce faraon zgodzi się na uwolnienie Izraelitów i ich wyjście z Egiptu. Wyruszy jednak w pogoń za nimi wraz ze swą armią.

„Exodus: Bogowie i Królowie” to widowiskowe dzieło, w którym zaznaczają są kontrasty. Pierwszy z nich dotyczy dwóch głównych bohaterów. Mojżesz jest natchniony, gotowy poddać się w pełni woli Boga, heroiczny, gotowy do realizacji wielkich spraw. Ramzes jest mściwy, niepokorny, bardziej przyziemny w swych działaniach, skoncentrowany na sobie i najbliższych. Drugi kontrast uwidacznia się pomiędzy formą a treścią i jest niezwykle silny w odbiorze.  Monumentalne sceny batalistyczne, panoramy starożytnych miast i inne ciekawe efekty specjalne (np. seria plag egipskich) powstałe przy użyciu najnowocześniejszych technik komputerowych trochę przytłaczają samą treść filmu, która dotyczy przecież czasów starożytnych. Efekt jest taki, że nadają obrazowi wirtualny, fantastyczny, mało realny charakter.

Tekst: Ewa BalanaKategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--