Coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu są gry planszowe. W Polsce od kilku lat przeżywają swój renesans.

Grają w nie dzieci, młodzież, dorośli, jednym słowem całe rodziny. Najważniejsze funkcje współczesnych gier planszowych to przede wszystkim funkcje społeczno-wychowawcze i aktywizujące. Gry są obecnie innowacyjnym produktem pozwalającym połączyć tradycyjną formę nauki i odpoczynku z obecnymi możliwościami w dziedzinie grafiki, plastyki i informatyki. Jednak największą wartością "planszówek" jest fakt, że stwarzają okazję do bezpośredniego, osobistego kontaktu z innymi ludźmi. Są doskonałym pretekstem do budowania dobrych relacji wewnątrz grupy.

Gry planszowe mają wielu zwolenników wśród pedagogów. Podkreślają oni, że podczas wspólnego grania dzieci: nawiązują relacje społeczne, uczą się współdziałania i przestrzegania określonych reguł, uczą wyrażać emocje, konfrontują się z uczuciem przegranej i próbują panować nad złością i frustracją. Rozwijają myślenie.  Podczas zabawy dzieci stają się bardziej otwarte, czasami o czymś nam powiedzą. Szczególny rodzaj gier planszowych - tzw. gry dydaktyczne sprzyjają opanowaniu określonej wiedzy, zdobyciu pożądanych umiejętności. Jeśli nauka odbywa się z wykorzystaniem gier planszowych jest dla uczniów bardziej atrakcyjna, są bardziej zaangażowani i zainteresowani zajęciami, szybciej też się uczą nowych treści.

Przykładem gry, która bawi a zarazem uczy jest Superfarmer firmy GRANNA.  Wychowało się na nim już kilka pokoleń graczy, gdyż gra powstała w 1943 roku. Jej autorem jest Karol Borsuk, wybitny polski matematyk. Produkcja gry była szansą na przeżycie w trudnych wojennych czasach. Po raz pierwszy w historii Profesor użył dwunastościennych kostek, na których zaznaczono symbole zwierzątek.

Wyrzucając odpowiednie kombinacje zwierzątek na kostkach, gracze starają się zbudować swoją farmę. Po drodze czyha na nich wiele niebezpieczeństw, których mogą uniknąć tylko i wyłącznie wtedy gdy odpowiednio wcześniej pomyślą o ochronie stada przed lisem lub wilkiem. Gra jest wyjątkową grą rodzinną, która poprzez zabawę uczy liczyć, przewidywać i planować.


 

Superfarmer doczekał się swoich kontynuacji.

Najnowszą propozycją firmy GRANNA jest UFO Farmer. Tym razem gracze nie hodują zwierząt, lecz wcielają się w kosmitów! Nadlatują nad farmę latającymi spodkami i próbują zabrać zwierzęta na swoją kosmiczną farmę.

 

Niesamowite modele latających spodków i nowatorska mechanika gry zapewnią całej rodzinie długie godziny znakomitej zabawy! 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Informacje prasowe | Cena: 
Kolportaż: 
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--