OKIEM  OBSERWATORA

Koncert „Bach 200 UW – 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego

Mała Aula Politechniki Warszawskiej

Wielka Muzyka w Małej Auli

13 listopada 2014 r.Wspaniały efekt współpracy kulturalnej dwóch największych warszawskich uczelni, czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, można było obserwować 13 listopada 2014 r. w Małej Auli Politechniki Warszawskiej.

 


Obydwie uczelnie znane są ze swej aktywności kulturalnej. W obydwu realizowane są różne, cykliczne programy artystyczne; na Uniwersytecie Warszawskim wchodzącym w cykl imprez z okazji 200 lecia istnienia, są to np. koncerty pod wspólnym tytułem: „Bach 200 UW – 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego”.

Z kolei Politechnika Warszawska już od kilku lat organizuje cykliczne spotkania zatytułowane:  Wielka Muzyka w Małej Auli”.

Rada w radę, mądre głowy uczelniane postanowiły połączyć te dwa cykle i w czwartkowy wieczór, jako 79 Wielka Muzyka w Małej Auli Politechniki Warszawskiej odbył się koncert  „Bach 200 UW – 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego”.

Ogólna idea uniwersyteckiego cyklu jest prosta: z okazji 200 lat Uczelni, zagranych zostanie 200 utworów J. S. Bacha.

Tym razem usłyszeliśmy 3 kantaty:

- BWV 45 „Es ist dir gesagt, Mensch, was gut ist”,

- BWV 46 „Schauet doch und sehet, obirgendein Schmerz sei

- BWV 142 „Uns ist ein Kind geboren”.

w wykonaniu Chóru Akademicki Politechniki Warszawskiej z towarzyszeniem orkiestry barokowej Ensemble Hyacinthus i solistów – Jana Jakuba Monowida (kontratenor), Aleksandra Kunacha (tenor) i Tomasza Piętaka (bas), pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego.

O wrażeniach artystycznych można wypowiadać się w samych superlatywach. Jednak przypuszczam, że byłyby one jeszcze lepsze, gdyby koncert odbył się nie w Małej, tylko w Dużej Auli PW. Podstawowym powodem tej sugestii skierowanej do organizatorów, był nad / nad / nadkomplet słuchaczy. Ci, którzy szczelnie wypełnili całe pomieszczenie, łącznie z tymi, którzy nie dostali się do środka, spokojnie zapełniliby dużą aulę, a i w jej cudownych wnętrzach ta muzyka brzmiałaby jeszcze wspanialej.

Te gorzkie żale są o tyle uzasadnione, że okazało się, iż kolejny koncert z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli, odbędzie się w ...... kościele św. Zbawiciela, czyli w ogóle poza terenem Politechniki!

Ale nie ma co wybrzydzać! Należy się tylko cieszyć, że słuchacze mieli możliwość uczestniczyć w tak znakomitym koncercie zorganizowanym wspólnie przez te dwie uczelnie.  

A że jest zapotrzebowanie na takie imprezy, mogli przekonać się i ci, który dostali się do środka i ci, którzy odeszli z kwitkiem.

Tak na prawdę mało osób zrezygnowało, bo ci którzy nie wcisnęli się do Auli, słuchali muzyki na krużgankach i okolicznych schodach Dużej Auli.

Gratulacje dla „Uniwerku” i „Polibudy”.


TEKST + FOTO: KRZYSZTOF  STOPCZYKKategoria: Recenzje muzyczne | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--