MAKABRESKI - Muzyczny seans czarnego humoru

MUSICAL

Teatr SYRENA

30 października 2014 r. - PREMIERAKolejna premiera w Teatrze Syrena wyznaczona została na 30 października, prawie w przeddzień coraz bardziej popularnego święta Halloween. Nie miejsce tu na rozważania wszystkich za i przeciw tej „nowej tradycji” ale faktem jest, że jej ideą jest horror na wesoło, czyli maskarada i zabawa. Głównie dla dzieci ale nie tylko! Teatr Syrena postanowił włączyć się do niej.

 


Jerzy Bielunas (autor adaptacji, scenariusza i reżyser) połączył XIX wieczne rymowanki dydaktyczne dla dzieci, autorstwa Heinricha Hoffmanna, Stanisława Jachowicza, Detleva von Liliencrona oraz anonimowych XIX-wiecznych autorów, z  absolutnie współczesną muzyką i inscenizacją dla dorosłych. Dało to piorunujący – dosłownie!!! – efekt.

Starsze pokolenie widzów być może będzie jeszcze pamiętać te wierszyki ze swojego dzieciństwa ale czytane im już raczej nie na poważnie, tylko z lekkim przymrużeniem oka. Ba! Poważnie traktowano je na długo przed urodzeniem się naszych dziadków. W tej chwili tych – skądinąd - perełek dydaktyki, w żaden sposób nie można traktować poważnie. W dzisiejszych czasach już sama ich treść wzbudza ogromną wesołość, a w MAKABRESKACH - Muzycznym seansie czarnego humoru ogromną, wręcz kluczową rolę oprócz tekstu odgrywają jeszcze inni twórcy: Marek Materna i Mateusz Pospieszalski (muzyka, aranżacje);  Elżbieta Terlikowska (scenografia i kostiumy); Maciej Florek (Choreografia); Anna Serafińska (Przygotowanie wokalne). Takie osoby są ważne w każdym spektaklu ale w tym, który w oficjalnym podtytule nazwany jest Musicalem, szczególnie.

 

 


Ich praca widoczna i słyszalna jest od pierwszej do ostatnie sceny, przez cały czas. Tu nie ma tradycyjnego spektaklu teatralnego, wypowiadanych z doskonałą dykcją tekstów, efektownego zawieszenia głosu i długich pauz („stop klatek”), wzmagających napięcie. To są  zbiorowe skecze / etiudy grane na najwyższych obrotach, o nieprawdopodobnej dynamice, w niesamowitym ruchu, w ferii barw, rewelacyjnych kostiumach, oparte na cudownych pomysłach / żartach scenicznych. Wszystko to napędzane jest bardzo energetyczną, absolutnie współczesną, wręcz młodzieżową muzyką, która w zestawieniu z wańkowiczowskim „smrodkiem dydaktycznym” wylewającym się z tekstów, do których jest grana, winduje efekt komizmu do niebotycznych poziomów.

Jest mały kłopot z relacjonowaniem tego spektaklu, bo wyróżnienie i opisanie którejkolwiek ze scen, byłoby jawną niesprawiedliwością w stosunku do pozostałych. Wszystkie kwalifikują się wyłącznie do zobaczenia. Żaden opis nic tu nie da! Przypuszczam, że również samo odsłuchanie, np. w radio też będzie nieporównywalne z ucztą dla oczu  i uszu równocześnie!

Widać, że aktorzy biorący udział w tym spektaklu bawią się równie znakomicie, co publiczność i absolutnie nie można wyróżnić spośród nich nikogo. Bez względu jaką by punktację  zastosować, cały zespół dostaje: 6 / celujący / wyróżniający się / 1 w piłkarskiej skali międzynarodowej / itd., czyli najwyższą notę.

Twórców wymieniłem już wcześniej. Teraz pora na zespół: Jolanta Fraszyńska; Katarzyna Kubalska; Beatrycze Łukaszewska; Kinga Preis; Hanna Śleszyńska; Krystyna Tkacz; Michał Czaderna; Przemysław Glapiński; Jan Peszek; Jacek Pluta; Bartosz Porczyk; Krzysztof Szczepaniak.

Dla mnie absolutnie genialni są Kinga Preis (małe zaskoczenie jej zdolnościami komediowymi) i Jan Peszek (tu akurat nie ma zaskoczenia). W tym przypadku jedynym zaskoczeniem dla niewiedzących, może być PESEL. Ale to chyba jest jakiś kolejny żart pana Jana!  No tak! Ale co w takim razie z Krystyną Tkacz, Jolantą Fraszyńską, Hanną Śleszyńską, czy wszystkimi panami? Nic! Po prostu – czapki z głów! No, nie da się ich oddzielić od wymienionej dwójki!

 

 


Jest to spektakl dla widzów w każdym wieku. Od 9, do 90 +, wszyscy będą się bawić znakomicie, tak jak słynny Szewach Weiss, który po dniach pracowicie i bardzo intensywnie spędzonych na uroczystościach z okazji otwarcia wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich śmiał się pełną piersią i bardzo chwalił przedstawienie. A on zawsze mówi mądrze i mówi prawdę!
TEKST: KRZYSZTOF STOPCZYK

FOTO: materiały prasowe Teatru SYRENA / Krzysztof Bieliński


Autor: Scenariusz na podstawie tekstów H. Hoffmana, S. Jachowicza , W. Bełzy i innych

Adaptacja:     Jerzy Bielunas

Reżyseria:     Jerzy Bielunas

Premiera:     2014-10-30

Muzyka:     Marek Materna i Mateusz Pospieszalski

Aranżacje;     Mateusz Pospieszalski

Scenografia i kostiumy: Elżbieta Terlikowska

Choreografia: Maciej Florek

Przygotowanie wokalne: Anna Serafińska

Produkcja:     Monika Deptuła

Występują:

Jolanta Fraszyńska; Katarzyna Kubalska; Beatrycze Łukaszewska; Kinga Preis; Hanna Śleszyńska; Krystyna Tkacz; Michał Czaderna; Przemysław Glapiński; Jan Peszek; Jacek Pluta; Bartosz Porczyk; Krzysztof Szczepaniak; tancerki Teatru Syrena.

Czas trwania:     90 minut bez przerwyKategoria: Recenzje spektakli | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--