MAKABRESKI - Muzyczny seans czarnego humoru

MUSICAL

Teatr SYRENA

30 października 2014 r. - PREMIERA


 W wigilię Halloween odbędzie się premiera kolejnego przedstawienia muzycznego w Teatrze Syrena– „Makabresek” w reżyserii Jerzego Bielunasa. Termin (30 października) wybraliśmy nieprzypadkowo, gdyż będzie to wieczór makabresek – piosenek na podstawie tekstów Heinricha Hoffmanna, Stanisława Jachowicza, Detleva von Liliencrona oraz anonimowych XIX-wiecznych autorów.


Przesycony czarnym humorem spektakl muzyczny nawiązujący do tradycji teatru makabreski i groteski. Podstawą scenariusza jest kilkanaście „pedagogicznych” wierszyków napisanych w XIX w. przez niemieckiego lekarza Henryka Hoffmana. Jego teksty stały się tak popularne, że wychowywały się na nich całe pokolenia dzieci, również polskich (polskie tłumaczenie wierszyków autorstwa W. Szymanowskiego ukazało się w 1858 r.)


Obok tekstów Hoffmana w scenariuszu wykorzystano też utwory innych autorów piszących w duchu dydaktyczno – umoralniającym, przede wszystkim S. Jachowicza i W. Bełzy. Zbiór wierszyków Hoffmana otwierały słowa: „Czytajcie dzieci, uczcie się / Jak to niegrzecznym bywa źle” – to motto wyjaśnia istotę sprawy: wierszyki są zastraszające, ponure i pełne straszliwych wizji kar, jakie spotkają nieposłusznych.


Wykorzystywane dawniej jako pedagogiczny argument, dziś, te pisane z myślą o małych dzieciach prawdziwe makabreski są dla nas punktem wyjścia do teatralnej zabawy w stylu Witkacowskiego nadkabaretu. Każdy ze śpiewanych wierszyków zmienia się w pełną horroru teatralną scenkę, w nasyconą wisielczym humorem przewrotną historyjkę skonstruowaną z „okrutnych” obrazów.

Zabawa opiera się tu na kontrastach między grozą obrazowanych zdarzeń, ich moralistycznym przesłaniem i komediowym wydźwiękiem. Klimat przedstawienia współtworzy kolorystyka scenografii i kostiumów, gra elementów plastycznych i muzycznych. Współczesne kompozycje muzyczne zderzone z archaicznym językiem tekstów są źródłem wielu zabawnych rozwiązań. Podobnie jak nowoczesna choreografia zderzona z „archaizującymi” kostiumami i rekwizytami.


"Makabreski" są jednak przede wszystkim spektaklem aktorskim.

Wymaga od wykonawców poczucia humoru i wszechstronnej umiejętności interpretacji piosenki, wyczucia stylu, biegłości w odczytywaniu podtekstów i niuansowych znaczeń ukrytych w pozornie prostym literackim materiale.


Czas trwania:     90 minut bez przerwy

Autor: Scenariusz na podstawie tekstów H. Hoffmana, S. Jachowicza , W. Bełzy i innych

Adaptacja:     Jerzy Bielunas

Reżyseria:     Jerzy Bielunas

Premiera:     2014-10-30

Muzyka:     Marek Materna i Mateusz Pospieszalski

Aranżacje;     Mateusz Pospieszalski

Scenografia i kostiumy: Elżbieta Terlikowska

Choreografia: Maciej Florek

Przygotowanie wokalne: Anna Serafińska

Produkcja:     Monika Deptuła

Obsada:
- Beatrycze Łukaszewska
- Jolanta Fraszyńska
- Kinga Preis
- Hanna Śleszyńska
- Krystyna Tkacz
- Wojciech Malajkat
- Krzysztof Dracz
- Jan Peszek
- Przemysław Glapiński
- Jacek Pluta
- Bartosz Porczyk
- Krzysztof Szczepaniak
- Michał Czaderna
- Tancerki Teatru Syrena


TEKST: K.S. / materiały prasowe Teatru SYRENA

FOTO: materiały prasowe Teatru SYRENAKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--