„Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis” Joanny Wieliczki-Szarkowej

 

Joanna Wieliczka-Szarkowa „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis”, Wydawnictwo AA, Kraków 2014    Dr Joanna Wieliczka-Szarkowa jest historykiem, autorką wielu książek o historii Polski, w tym współautorką serii dla dzieci pt. „Kocham Polskę”. Najnowsza jej publikacja poświęcona Powstaniu Warszawskiemu została napisana w bardzo ciekawy, przejrzysty sposób, z dbałością o szczegóły, z ukazaniem wielu aspektów i uwypukleniem kwestii najważniejszych. Profesor Witold Kieżun, uczestnik tych wydarzeń, autor przedmowy do książki, wyraził w niej podziękowanie pisarce za staranne i trafne uchwycenie bojowego trudu powstańców i oddanie atmosfery tamtych dni. Na okładce publikacji widnieje fotografia z Powstania z 23 sierpnia 1944 r. ukazująca go ze zdobycznym cekaemem.

    Autorka rozpoczyna książkę od opisu nastrojów przed godziną „W”, następnie przybliża czytelnikowi zwycięskie walki i ducha pierwszych dni Powstania, kiedy warszawiacy odczuwali radość z odzyskanej na krótko wolności. Potem przyszedł czas straszny – rzeź Woli i Ochoty. Pisarka ze szczegółami opowiada o tych wstrząsających, nieludzkich, bestialskich czynach hitlerowców. Na Woli dokonywała ich złożona z  kryminalistów brygada Dirlewangera, a na Ochocie SS – Sturmbrigade „RONA” (Russkaya Osvoboditelnaya Narodnaya Armiya). W przerażające obrazy mordów na mieszkańcach, podczas których piętrzą się stosy martwych ciał, autorka wplata dramatyczne relacje świadków tych wydarzeń. Każdy kolejny rozdział książki opowiada o dramacie, ale też o męstwie, odwadze i honorze powstańców.

Joanna Wieliczka-Szarkowa Powstanie Warszawskie przedstawia w wielu aspektach: opowiada o najważniejszych bojach z wojskiem okupanta, skupia się na rodzajach broni obu stron, przybliża sylwetki bohaterów Powstania, opowiada o ludziach kultury, reporterach wojennych, harcerzach, omawia sytuację międzynarodową i podkreśla samotną i nierówną walkę z wrogiem. Książka daje czytelnikowi wszechstronny obraz walki powstańców z okupantem. Wiele z wydarzeń i spraw opisanych przez autorkę wywołuje szczególnie silne emocje i nie sposób o nich zapomnieć. Relacje świadków o mordach na dzieciach, skutki rażenia „ryczącej krowy” - broni wyrzucającej serie pocisków burzących i zapalających, zmieniających ludzi w żywe pochodnie, czy proroczy nastrój  ostatniego wiersza powstańczego poety Józefa Szczepańskiego „Ziutka” (autora m.in. piosenki „Pałacyk Michla) pt. „Czerwona zaraza” to zaledwie trzy przykłady.

Książka „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis” napisana została w 70. jego rocznicę. Dostarcza wiedzy i przypomina ona czytelnikowi, że w stolicy praktycznie na każdym kroku przelana została krew. Budzi szacunek i podziw dla bohaterskich powstańców i niezwykłego miasta, które podniosło się z gruzów. Tekst uzupełniają liczne czarno-białe zdjęcia historyczne z Powstania a także współczesne fotografie poświęconych mu pomników.

Do książki dołączona jest płyta CD – „Pieśni Powstania Warszawskiego” w wykonaniu Chóru Studentów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w warszawie pod batutą Romualda Miazgi. Znajduje się na niej kilkanaście utworów, w tym te najbardziej znane.  

Ewa Balana

 

   


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--