Książka „Bitwy polskich żołnierzy 1940-1944” Joanny Wieliczki-Szarkowej


Joanna Wieliczka-Szarkowa „Bitwy polskich żołnierzy 1940-1944”, Wydawnictwo AA, Kraków 2014    W kolejnej publikacji Wydawnictwa AA poświęconej historii II wojny światowej dr Joanna Wieliczka-Szarkowa przybliża czytelnikom dzieje polskiego wojska na zachodzie poprzez kilka najważniejszych bitew rozegranych w latach 1940-1944, w których brało ono udział. Są to: Narwik, walki w obronie Francji, bitwa o Anglię, Tobruk, Monte Cassino, Falaise i Arnhem. Wstęp do książki napisała Karolina Kaczorowska – wdowa po ostatnim prezydencie na uchodźctwie Ryszardzie Kaczorowskim, która uznała ją za dającą „znakomite świadectwo o tamtych czasach – o zmaganiach polskich oddziałów w latach II wojny światowej”.

Joanna Wieliczka-Szarkowa w interesujący sposób przedstawia historię formowania się polskich oddziałów we Francji, w Anglii i, jak to miało miejsce w przypadku armii gen. Władysława Andersa, w ZSRR oraz ich udział w najważniejszych bitwach na frontach Europy zachodniej, północnej i południowej oraz Afryki północnej. Najbardziej znane z książek i filmów historycznych jest męstwo polskich lotników w Bitwie o Anglię. W bitwach szczególnie trudnych i okupionych ciężką walką jakimi były Tobruk, Monte Cassino, Falaise, polscy żołnierze dzielnie walczyli często uchodząc za wzór dla armii innych krajów. Joanna Wieliczka-Szarkowa opisuje wszystkie bitwy z detalami. Poznajemy dzieje całych wojskowych formacji, ale także losy niektórych walczących w nich osób. Autorka wplata w tekst wspomnienia dowódców i zwykłych żołnierzy. Szczególnie barwne są opowieści o losach Adolfa Marii Bocheńskiego oraz generałów Stanisława Maczka i Stanisława Sosabowskiego. Ten pierwszy walczył w Tobruku, Narwiku i pod Monte Cassino i zginął we Włoszech w 1944 roku. Generał Stanisław Maczek, ludzki, przyjacielski, wymagający i bardzo przez swych żołnierzy lubiany i szanowany, przeżył i po wojnie w Wielkiej Brytanii zarabiał na życie jako barman, podobnie generał Stanisław Sosabowski, który był magazynierem w zakładach silników elektrycznych.

Tym, co przeżyli wojnę autorka poświęca ostatni rozdział książki. Smutnym jego podsumowaniem jest fakt, że Polacy nie doczekali się po wojnie podziękowań za wspólną walkę przeciw hitlerowcom. Po rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie dzielnych dowódców i żołnierzy czekał na obczyźnie los wygnańców.

Książka w przystępny, rzetelny i interesujący sposób przekazuje wiedzę o zmaganiach i ofiarach polskiego wojska na zachodzie. Autorka nie pomija spraw trudnych i nazywa rzeczy po imieniu. Tekst ilustrują liczne czarno-białe fotografie archiwalne oraz współczesne ukazujące miejsca pamięci polskich żołnierzy - cmentarze i pomniki w licznych miejscach w Europie. Do książki dołączona jest płyta CD – „Czerwone maki na Monte Cassino” w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Zespołu Teatru Klasycznego. Znajdują się na niej pieśni żołnierskie: „Czerwone maki”, „Szturmówka”, „Modlitwa obozowa”, „Dywizjon 303”, „Marsz lotników”, „Karpacka Brygada”, „Marsz II Korpusu”, „Pierwsza Pancerna” i „Wrócą chłopcy z wojny”.   

Ewa Balana


   


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--