Specjalna kolekcja internetowa dzieł Andrzeja Panufnika w setną rocznicę urodzin kompozytora

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i Polskie Wydawnictwo Muzyczne uczciło setną rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika udostępnieniem muzycznej kolekcji jego dorobku w Internecie i wydaniem książki dr Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej pt. „Panufnik, architekt emocji”.

Ten wybitny polski kompozytor i dyrygent urodził się 24 września 1914 r. w Warszawie, a zmarł 27 października 1991 r. w Londynie. Większość swego życia spędził na emigracji w Wielkiej Brytanii. Do Polski na uroczystości związane z obchodami rocznicy jego urodzin przybyła jego żona lady Camilla Panufnik. Podczas konferencji inauguracyjnej dotyczącej kolekcji internetowej dzieł męża stwierdziła ona, że lubi i kocha Polskę, że poznała tu wielu wspaniałych ludzi i nawiązała przyjaźnie.

Andrzej Panufnik zostawił po sobie duży dorobek artystyczny. Narodowy Instytut Audiowizualny na stronie ninateka.pl, w zakładce Kolekcje (ninateka.pl/kolekcje/Panufnik) udostępnił nagrania muzyki kompozytora, starannie wybrane pod kątem najwyższego poziomu artystycznego lub szczególnej wartości historycznej. Towarzyszą im bogate opisy w wersji polskiej i angielskiej oraz materiały filmowe. Jest to największy ogólnodostępny zbiór kompozycji artysty, uzupełniony o materiały z informacjami na temat jego życia i twórczości. Większość nagrań pochodzi z archiwum Polskiego Radia, zdigitalizowanych na zlecenie NInA w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Digitalizacja. Wśród wyjątkowych nagrań utworów Panufnika znajduje się „Modlitwa powszechna” z 1977 r. - okresu, kiedy po 23 latach cofnięto zakaz wykonywania jego utworów w kraju. Ciekawostką w kolekcji jest utwór „Ach, pardon” z 1931 r. ze słowami Mariana Hemara, wykonany przez Adolfa Dymszę. Andrzej Panufnik miał 16 lat, kiedy skomponował tę piosenkę, a na występ Dymszy jako niepełnoletni nie został wpuszczony.

Książka „Panufnik. Architekt emocji” jest zbiorem wywiadów, które Beata Bolesławska-Lewandowska przeprowadziła z bliskimi osobami z otoczenia kompozytora, członkami jego rodziny, przyjaciółmi, wybitnymi dyrygentami i artystami. Andrzej Panufnik nazywany był architektem muzyki współczesnej, lubił i interesował się architekturą, a emocje były dla niego najważniejsze. Stąd tytuł książki, która towarzyszy kolekcji internetowej.

Tekst i foto: Ewa Balana

 

 

 Kategoria: Recenzje muzyczne | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--