Transatlantyk Festival Poznań – święto filmu i muzyki startuje 8 sierpnia

W dniach 8-14 sierpnia br. Poznań stanie się po raz czwarty centrum kulturalnym i miejscem spotkań twórców filmowych z publicznością. Transatlantyk to największy międzynarodowy festiwal filmowo-muzyczny w Polsce. Cztery filary, na których się opiera: film, muzyka, inspiracje i edukacja, stanowią przestrzeń rozrywki, rozwoju i społecznego dialogu.

 


Transatlantyk jest festiwalem idei. Jego twórcą i dyrektorem jest Jan A. P. Kaczmarek, kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu pt. „Marzyciel”, który tak określa jeden z jego celi: „używając siły filmu i muzyki chcemy inspirować rozmowę na ważne tematy”. Transatlantyk jest otwarty, odważny i glokalny. To ostatnie słowo oznacza, ze jest lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania.

W tegorocznej edycji festiwalu będzie 15 sekcji filmowych: Panorama, Sundance, Oscary 2014, Docs, Eko, Konfrontacje, Transatlantyk dla dzieci, Kino Łóżkowe, Mobilne Kino Škody (w tym roku w kilkunastu wielkopolskich miastach), Kino Trzeciego Wieku, Kino Kulinarne (seanse filmowe połączone z inspirowanymi nimi kolacjami przygotowywanymi przez wybitnych szefów kuchni), Retrospektywa, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, Transatlantyk Sport oraz Sezon. Wśród bogactwa filmów znajdą się premiery, obrazy nagradzane na innych festiwalach i te mniej znane. Warto wymienić kilka tytułów: „Czarny węgiel, cienki lód”- zwycięzca tegorocznego Berlinale, „Psie Pole” Lecha Majewskiego, „Watchers of the Sky”, którego tematem jest ludobójstwo, czy „Drunktown’s Finest” w reż. Sydney Freeland.


Transatlantyk to także wyjątkowa oferta edukacyjna – nieodpłatne zajęcia filmowe, muzyczne i fotograficzne. W tegorocznej edycji oprócz master classes dla profesjonalistów, warsztatów i spotkań otwartych pojawiły się nowości: spotkania Talking Piano i Coffee with… oraz pierwsze w Polsce bezpłatne warsztaty operatorskie dla osób niesłyszących i warsztaty scenopisarskie dla osób niewidomych i niedowidzących. Talking Piano będą to otwarte spotkania z kompozytorami (m.in. Michael Price, Bruce Broughton, Peter Golub), w których podczas moderowanej rozmowy na temat twórczości pomiędzy kompozytorem a publicznością muzycy będą grać na fortepianie ważne w ich dorobku utwory. Prowadzącym spotkania będzie dziennikarz muzyczny Tim Burden.  Coffee with… to ciekawa formuła spotkania i rozmowy na temat filmu i muzyki w cztery oczy pomiędzy mistrzem a uczniem przy kawie. Jeśli chodzi o warsztaty, wśród tegorocznych propozycji są m.in. fotograficzny z Lidią Popiel, scenograficzny z Allanem Starskim, reżysersko-operatorski z Lechem Majewskim, kostiumograficzny z Katarzyną Lewińską. Dzieci i młodzież szkolna będą mogły wziąć udział w warsztatach dla nich przeznaczonych, m.in. w zajęciach z animacji poklatkowej.

Podczas festiwalu wystąpią na galach otwierającej i zamykającej wybitni artyści i wspaniałe orkiestry. Odbędą się prestiżowe konkursy kompozytorskie, w tym widowiskowy i jedyny na świecie Transatlantyk Instant Composition Contest, w którym uczestnicy na oczach widzów muszą stworzyć przy pomocy fortepianu kompozycję pasującą do  krótkiego materiału filmowego.

Festiwal będzie wielkim wydarzeniem kulturalnym. W zeszłym roku wzięło w nim udział 70 tysięcy widzów. Oprócz licznej widowni odwiedzą go znakomici goście, wybitne postaci światowego kina, artyści i aktywiści. Warto wybrać się do Poznania.

Tekst i foto: Ewa Balana

 


Jan A.P. Kaczmarek i Dariusz Jaworski - zastępca prezydenta Poznania


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--