Dziewięć lat temu w Katowicach ruszyła pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu „Tauron Nowa Muzyka”. Obecnie jest to jedno z najciekawszych takich wydarzeń w Europie, które przyciąga tysiące wielbicieli muzyki jazzowej, elektronicznej i dance. W tym roku od 21 do 24 sierpnia w ramach imprezy wystąpi łącznie kilkudziesięciu wykonawców z całego świata.

Awangardowe brzmienia w dawnej kopalni węgla

Koncert inauguracyjny Chet Faker i Sorry Boys odbędzie się w czwartek 21 sierpnia w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Mikołowska 32). Pozostałe wydarzenia są zlokalizowane w Nowym Muzeum Śląskim na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Taka lokalizacja miasteczka festiwalowego – pozostałości przemysłowych zabudowań kopalni, doskonale zachowana wieża ciśnień, wieże wyciągowe, magazyny i hale stanowią świetną oprawę nie tylko dla rozbudowanego, instrumentalnego nu-jazzu, ale również oszczędnych mrocznych brzmień i minimal techno, współtworząc niezapomniany klimat wydarzenia. Jego program jest ułożony tak, by był oryginalny i zróżnicowany. Obok dobrze znanych utworów i gwiazd pojawiają się również wykonania premierowe i nowo odkryte talenty współczesnej muzyki z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów. Jedno jest pewne – będą to niecodzienne i awangardowe brzmienia.

Bilety

Bilety na festiwal można kupić online, między innymi na http://www.ebilet.pl i www.ticketpro.pl.

W tej chwili dostępne są jeszcze karnety:

  • trzydniowy (czwartek, piątek, sobota) w cenie 190 zł,

  • dwudniowy (piątek, sobota) w cenie 160 zł.

Oraz bilety na pojedyncze koncerty:

  • otwarcia w czwartek w cenie 80 zł,

  • zamknięcia w niedzielę w cenie 50 zł i 70 zł w dniu koncertu.

Wstęp na pole namiotowe położone w pobliżu lotniska Muchowiec kosztuje dodatkowo 40 zł za wszystkie cztery dni festiwalu lub 20 zł na piątek i sobotę.

Koncertom będą towarzyszyć profesjonalne warsztaty z produkcji muzycznej. Ich tematy to między innymi tworzenie muzyki na komputerze czy niestandardowa obróbka dźwięku i eksperymentalna budowa warstwy rytmicznej. Część z nich ma limitowaną liczbę uczestników i obowiązują na nie zapisy. Reszta ma charakter otwarty i odbywa się w formie pokazów i prezentacji.

Na terenie festiwalu znajdzie się też Fashion Zone Geszeft – strefa, w której prezentowane będą najciekawsze zjawiska z pogranicza designu i mody. Jeśli chodzi o tę ostatnią, to trzeba pamiętać, że koncerty muzyki offowej żądzą się swoimi prawami. Fani muzyki dance mogą zrezygnować z długich spodni na rzecz szortów, a zamiast półbutów założyć sandały. Jednak jazz lepiej odbiera się w eleganckiej koszuli i sportowej marynarce lub ozdobnej sukience. Z okazji letnich festiwali niektóre sklepy przygotowały zestawy ubrań zarówno wygodnych, jak i odpowiednich do okazji. Przykładowo internetowe Zalando oferuje specjalnie wyselekcjonowane stroje dla miłośników offu, a ponadto przygotowało nawet przewodnik po tegorocznych festiwalach muzycznych. Organizator „Tauron Nowa Muzyka” nie odpowiada za ewentualne zguby, dlatego lepiej unikać zabierania ze sobą dużych toreb i plecaków, które przy takim zgromadzeniu osób będą przeszkadzać w swobodnym przemieszczaniu się. Na telefon, portfel i dokumenty godne polecenia są niewielkie saszetki.

Na terenie festiwalu zostanie wyznaczony specjalnie wytłumiony obszar przygotowany dla dzieci, animowany przez profesjonalnych opiekunów. Będą też organizowane wycieczki z przewodnikiem do najciekawszych lokalizacji całego regionu.

„Tauron Nowa Muzyka” to wizytówka artystyczna śląskiego dostawcy prądu oraz wielka atrakcja muzyczna. Plejada gwiazd, premiery i znakomite wykonania pojawią w Kielcach tylko na cztery dni, warto więc zarezerwować sobie czas już teraz.


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--