SZLAK----- NADZIEI najnowszy projekt prof. Normana Daviesa o armii Andersa


    Profesor Norman Davies wraz z fotografem Januszem Rosikoniem i firmą MillionYou podjął się realizacji wyjątkowego przedsięwzięcia edukacyjno-medialnego. Projekt SZLAK-----NADZIEI www.ArmiaAndersa.pl to internetowy portal crowdsourcingowy poświęcony historii 2. Korpusu Polskiego i mająca powstać na jego podstawie książka.


    Crowdsourcingowy czyli inicjujący pewne procesy badawcze lub dokumentacyjne wśród szerszej społeczności – internetowej, a następnie twórczo je wykorzystujący. W ten sposób internauci zaangażowani zostaną w odtwarzanie historii i powstanie nowej książki historyka. Jest to unikatowy pomysł, pierwszy w Polsce poświęcony losom armii Andersa, mniej znanym niż inne tematy z okresu II wojny światowej, gdyż przez długi czas był to temat tabu i do dziś nie doczekał się kompleksowego opracowania. Profesor Davies zaprasza do współpracy internautów, którzy w jakiś sposób związani są z losami wojennymi i powojennymi żołnierzy tej armii oraz cywilnych uchodźców ze Związku Sowieckiego. Mogą to być własne wspomnienia, opowieści rodziców i dziadków, lub wiedza nabyta dzięki zainteresowaniom i pasjom. Portal umożliwi zbieranie na całym świecie świadectw, relacji, dokumentów, zdjęć i filmów. Inicjatorzy projektu pragną ocalić od zapomnienia te pamiątki historyczne i zrekonstruować poszczególne elementy drogi, jaką przebyła armia Andersa. Będzie to z pewnością bogaty zbiór. Ponad 120 000 ludzi (żołnierzy i cywilów) opuściło Związek Sowiecki w roku 1942. Armia generała Władysława Andersa przeszła szlak 12 500 kilometrów: od Buzułuku w Rosji przez tajgę, góry i pustynie: w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie aż do Włoch. Ta niezwykle trudna przeprawa  trwała 1334 dni (od pierwszych dni formowania Armii Polskiej w ZSRR 18 sierpnia 1941 r. do ostatniego dnia wojny na froncie włoskim 3 maja 1945 r.). W różnych częściach i zakątkach świata żyją jeszcze uczestnicy tej wędrówki. Cywile, w tym 18 000 dzieci, zostali podczas wojny wysłani m.in. do Indii, Afryki, Meksyku i Nowej Zelandii. Autorzy projektu podjęli próbę odnalezienia tych świadków historii. Janusz Rosikoń był w Meksyku, Norman Davies w Nowej Zelandii, razem odwiedzili też Izrael. Wydawnictwo Rosikon Press planuje na wiosnę przyszłego roku wydanie książkowego albumu pt. „Szlak nadziei” z tekstem profesora i zdjęciami fotografa. Znajdą się w nim opisy tras, bitew, zdjęcia archiwalne i współczesne, w tym najciekawsze materiały przesłane na portal do końca listopada br. Będzie to opowieść o ludziach, i ich losach, nie tylko martyrologia. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w elektronicznym wydaniu albumu. Już dziś można zapoznać się z pierwszymi świadectwami na portalu.


Tekst i foto: Ewa Balana

 

 

 

fot. materiały prasowe

 

 

fot. materiały prasowe

 
Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Norman Davisredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--