Wystawa „25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP”


    W dawnej drukarni PAP przy ul. Mińskiej 65 można obejrzeć niezwykłą wystawę fotograficzną, będącą swego rodzaju lekcją historii. Stanowi ona zbiór profesjonalnych zdjęć wykonanych przez fotoreporterów PAP, którzy w ten sposób udokumentowali ostatnie 25 lat dziejów.


    Z okazji 25-lecia wolności Polska Agencja Prasowa udostępniła kilkaset fotografii obrazujących polską drogę do wolności i współczesność. Reporterzy i fotoreporterzy agencji byli zawsze obecni w przełomowych i decydujących dla naszej historii momentach. Dokumentowali też zwykłe sytuacje otaczającej ich na co dzień rzeczywistości. Zestawienie tych fotografii to ciekawy zapis przemian, jakie zaszły w Polsce. Widać na nich, że była to trudna droga, że wielka transformacja zaszła w różnych sferach życia: społecznej, gospodarczej, politycznej, kulturalnej. Archiwalne zdjęcia z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych uzupełniają piękne, kolorowe fotografie z lat ubiegłych i te prawie dzisiejsze. Towarzyszą im multimedialne pokazy materiałów kronikalnych. Podczas wernisażu odczytano list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w którym wyraził on uznanie dla pracy dziennikarzy i reporterów PAP. Zwrócił w nim uwagę na to, że rocznica wydarzeń 1989 r. jest dobrą okazją, by na nowo przeżyć i przemyśleć historię odradzającej się polskiej wolności. W imieniu Prezydenta RP Jerzy Smoliński wręczył Krzyże Zasługi odznaczonym nimi dziennikarzom, reporterom i pracownikom PAP.


Wystawa „25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP” sięga początków lat 70-tych ubiegłego wieku. Dla młodzieży może być cennym źródłem poznania najnowszej historii, pokazuje jak wtedy się żyło i jak wiele zmieniło. Starsi będą mieli okazję do wspomnień i powtórki z historii, której doświadczyli. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 27 czerwca 2014 r.


Tekst i foto: Ewa Balana

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--