Rock opera „Szambalia” w wykonaniu zespołu Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego (ASM) - teatru Artland Jr. to spektakularne wydarzenie z muzyką na żywo, zespołem 30 tancerzy, choreografią Wioli Fiuk (zwyciężczynią konkursów takich jak “You Can Dance”, “Got To Dance”) i Angeliki Paradowskiej oraz niezwykłą oprawą sceniczną w wykonaniu reżysera światła - Tomasza Filipiaka. Główną rolę w rock operze gra Kasia Sawczuk, półfinalistka programu “The Voice of Poland”. Muzyka do musicalu stworzona została przez Macieja Pawłowskiego - od 1998 roku szefa muzycznego Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, kierownika muzycznego polskich prapremier musicali takich jak, m.in., „Les Miserables”, "Upiór w operze", "Koty", "Grease", "Miss Saigon", "Crazy for You" czy "Fame”. Szambalia jest jak do tej pory największym wyzwaniem dla uczniów i absolwentów ASM. Specjalnie do tego celu został powołany do życia Teatr Artland Jr. Bardzo trudny oraz skomplikowany muzycznie i choreograficznie materiał wymagał długiego czasu nauki i przygotowań. W Polsce do tej pory jeszcze nikt wcześniej nie podjął wyzwania, aby powierzyć młodzieży tak wysublimowane muzycznie dzieło teatralne.


W marcu tego roku rock opera „Szambalia” zakwalifikowała się na jeden z najważniejszych festiwali młodzieżowych na świecie „International Youth Arts Festival” IYAF 2014 iyafestival.org.uk w Londynie (Kingston).

 

Daty premier to: 18/06/2014 Łódź, Teatr V6 (godz. 12.00 i 17.00 ) 24/06/2014 Warszawa, Park Sowińskiego- amfiteatr; (godz. 22.00) oraz 15, 17, 20/07/2014 Londyn-Kingston, UK, Rose Theater Main House.

 

 

O “SZAMBALII”

Rock opera „Szambalia” jest opowieścią o podróży z Berlina lat dwudziestych w baśniowe Himalaje, w poszukiwaniu zaginionych cywilizacji. To także niezwykła historia miłosna oraz głos w dyskusji o zanikaniu  i wartościach starożytnych kultur.

 

W złotym wieku powstała cywilizacja Szambali. Dzięki wiedzy i medytacji oraz pokonaniu własnych żądz i pragnień jej władcy osiągnęli stan oświecenia. Jednak konfrontacja z innymi ludźmi utwierdziła ich w przekonaniu, że świat nie jest gotowy stawić czoła swojej czarnej stronie. Od tamtych czasów nikt nie spotkał mieszkańców Szambali. Legendy głoszą, że żyją głęboko pod ziemią, strzegą równowagi świata i czekają na dzień, kiedy będą mogli powrócić. W latach trzydziestych XX wieku Niemcy wierząc w jej istnienie wysłali do Tybetu szereg wypraw o charakterze naukowym. Właśnie w jednej z takich wypraw wzięli udział bohaterowie rock opery i jakie było ich zaskoczenie, kiedy stare mity okazały się prawdą a sytuacja zmusiła ich do walki o ratowanie ludzkości...

 

W „Szambalii” nie ma typowej scenografii, używana jest znikoma ilość rekwizytów. Dla Macieja Pawłowskiego najważniejsi w widowisku są artyści i ich umiejętności. Taniec i ruch sceniczny jest w „Szambalii” traktowany bardzo poważnie. Jest w nich wiele elementów nowatorskich, związanych z techniką tańca stworzoną przez Wiolę Fiuk – nazywaną „dzikim stylem”. Muzyka w rock operze „Szambalia” jest wykonywana na żywo przez wybitnych polskich muzyków-wirtuozów średniego pokolenia. Cała rock opera jest śpiewana - nie ma w niej dialogów mówionych.Anna Nowak napisała teksty w dwóch językach – polskim i starosanskryckim. Jest to chyba współcześnie jedyne dzieło wykonywane w tym najstarszym języku świata.

 

 

AUTORSKA SZKOŁA MUSICALOWA MACIEJA PAWŁOWSKIEGO (ASM)

www.szkola-musicalowa.pl

https://www.facebook.com/szambalia

https://www.youtube.com/watch?v=MDBo9xM5cdo

 

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Informacje prasowe | Cena: 
Kolportaż: 
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--