UNIWERSYTET  WARSZAWSKI

WIOSNA  2014CYKL  SPOTKAŃ  Z  BYŁYMI  REKTORAMI  UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO


W ramach przygotowań do obchodów 200-lecia swojego istnienia, Uniwersytet Warszawski zorganizował cykl spotkań ze swoimi byłymi Rektorami.

Spotkania były ogólnodostępne, odbywały się nie regularnie i trzeba było śledzić informacje na stronie internetowej Uniwersytetu ale ... było warto! Wszystkie Magnificencje, to wybitne osobowości, znakomici naukowcy, posiadający ogromny autorytet nie tylko w środowiskach akademickich, czy szerzej – naukowych ale również w całym społeczeństwie.

Bohaterem pierwszego był prof. Henryk Samsonowicz, [legendarny Rektor w latach 1980 – 1982] przeprowadzający Uczelnię przez burzliwe lata transformacji ustrojowej, w czasie rewolucji solidarnościowej. Absolutnie nie kwestionowany autorytet nie tylko naukowy ale również moralny. Uwielbiany przez studentów i współpracowników. Wzruszające było obserwowanie z jakim szacunkiem i atencją dawni studenci profesora, teraz sami z posiwiałymi już głowami, zadawali pytania swojemu byłemu wykładowcy, którego nadal, w widoczny sposób uważają za swojego Mistrza!

Kolejne spotkania z profesorami:

- Andrzejem Kajetanem Wróblewskim [ 1998 – 1993];

- Włodzimierzem Siwińskim [ 1993 – 1999 ];

- Piotrem Węgleńskim [ 1999 – 2005 ] i

- Katarzyną Chałasińską-Macukow [ 2005 – 2012 ]

odbywały się w pięknych wnętrzach Sali Kolumnowej Wydziału Historii, która sama w sobie zasługuje na oddzielny, szczegółowy opis. Należy tylko wspomnieć, że jest jednym z nielicznych pomieszczeń zachowanych w stanie prawie nienaruszonym, od prawie 200 lat. A dopiero od kilku lat przywrócono możliwość odbywania w niej ogólnodostępnych spotkań i  władze Uniwersytetu czynią całkiem skuteczne starania, aby odtworzyć jej świetność z dawnych czasów. Zresztą już teraz wygląda imponująco!

Wszyscy byli Rektorzy są fascynującymi postaciami i wszyscy przyczynili się do świetności Alma Mater Varsoviensis,  więc wszystkie spotkania były bardzo ciekawe ale dwa z nich szczególnie zasługują na krótkie, odrębne omówienie.

Prof. Piotr Węgleński jest pomysłodawcą i animatorem trwającego już od wielu lat cyklu 8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie, które w roku akademickim, co miesiąc, odbywają się w Auditorium Maximum. W całym kraju nie mają one swojego odpowiednika zarówno pod względem poziomu wykładów, jak i rzadko  spotykanej w Polsce, ciągłości trwania.

     Bohaterką ostatniego spotkania była prof. Katarzyna Chałasińka-Macukow, która - jak do tej pory - była jedyną kobietą piastującą tę godność na polskim uniwersytecie bądź politechnice. O jej popularności wśród studentów, świadczy frekwencja na spotkaniu z nią i zawsze entuzjastyczne jej powitanie przez młodzież, przy okazji wszelkich publicznych wystąpień, a o autorytecie i pozycji w środowisku naukowym fakt, iż przez dwie kadencje przewodniczyła Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a z powodu ograniczeń statutowych, nie mogąc kandydować (i być wybraną) po raz kolejny, została wybrana Honorową Przewodniczącą tej elitarnej organizacji, reprezentującej wszelkie interesy środowiska naukowego szkół wyższych, w całej Polsce.

Każdorazowo sale wypełnione były publicznością i bardzo pozytywnym jest fakt, że na spotkaniach  całkiem pokaźną grupę słuchaczy stanowili młodzi ludzie, którzy nie mogli pamiętać czasów, w których Uczelnią zarządzali bohaterowie kolejnych spotkań (może poza kadencjami prof. Chałasińskiej-Macukow). Nie wiem, czy Magnificencje były z tego zadowolone, ale najwyraźniej zostały potraktowane jako „żywe lekcje historii”. Takie  zainteresowanie historią swej Uczelni, uważam za bardzo pozytywny objaw.

To były  bardzo ciekawe spotkania i z dużą niecierpliwością należy oczekiwać na dalsze niespodzianki szykowane przez organizatorów obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.

Godnym podkreślenia jest fakt, że cały czas, na stronie internetowej: uw.edu.pl znaleźć można bardzo interesujące propozycje ogólnodostępnych projektów / imprez / spotkań / wykładów itd., które odbywają się na terenie UW lub w innym miejscu ale są w jakiś sposób związane z tą Uczelnią. Nie pozostaje nic innego, tylko regularnie odwiedzać tę stronę i korzystać!


TEKST: Krzysztof Stopczyk

FOTO: strona internetowa www: uw.edu.pl


   


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
UNIWERSYTET WARSZAWSKI WIOSNA 2014redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--