Jubileuszowa gala Fryderyk 2014


Nagroda Akademii Fonograficznej Fryderyk obchodzi w tym roku swoje dwudziestolecie. Podczas uroczystej gali w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki 24 kwietnia br. poznaliśmy tegorocznych laureatów. W muzyce rozrywkowej zwycięzcą okazał się Dawid Podsiadło. Otrzymał aż cztery statuetki.

Po kilku latach impreza powróciła na scenę Sali Kongresowej. Jubileuszowa gala charakteryzowała się bogatą oprawą wizualną i artystyczną. Na scenie pojawiła się orkiestra symfoniczna, która towarzyszyła wykonawcom. Nie było, jak kiedyś i podobnie jak w zeszłym roku, podziału uroczystości na dwie, według kategorii. Wszystkie statuetki w muzyce rozrywkowej, jazzowej i poważnej wręczone zostały na jednej gali. Kilka utworów koncertowych zaaranżowanych zostało w taki sposób, że słychać w nich było te trzy rodzaje muzyki. Ta integracja gatunków muzycznych to pewna nowość podczas jubileuszu.

Uroczystość rozpoczęła się od występu polsko-ukraińskiego duetu: Mateusza Ziółko i Hasmik Sirojan (zwycięzcy i uczestniczki programów telewizyjnych „The Voice” odpowiednio w Polsce i na Ukrainie). Zaśpiewali oni utwór „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Następnie ogłoszono, że Albumem Roku w muzyce rozrywkowej jest „Comfort and Happiness” Dawida Podsiadło. Artysta otrzymał jeszcze statuetki w kolejnych trzech kategoriach: Utwór Roku: za piosenkę „Trójkąty i kwadraty”, Debiut Roku i Artysta Roku stając się tym samym niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej edycji.  W muzyce jazzowej Artystą Roku uznany został Włodek Pawlik. Albumem Roku została płyta Dominika Wanii pt. „Ravel”, a artysta otrzymał również Fryderyka za Debiut Roku. W muzyce poważnej Albumami Roku okazały się: Andrzej Dobber Arias (Muzyka chóralna, oratoryjna i operowa), Francois Couperin Pieces de clavecin (Muzyka dawna i barokowa), Saxophone Varie (Muzyka kameralna do 12 wykonawców), Wojciech Kilar Angelus, Exodus, Victoria (Muzyka symfoniczna i koncertująca), zespół Opium String Quarter wraz z panią Jadwigą Rappe za płytę "Piotr Moss - Chagall Strings" (Muzyka współczesna) i Katarzyna Budnik-Gałązka Viola Recital (Recital solowy). Za Najlepszy Album Polski za Granicą uznano Chopin-Polonezy Rafała Blechacza. Artystą Roku w muzyce poważnej został Piotr Beczała. Najwybitniejszym nagraniem muzyki polskiej okazało się Marian Borkowski Choral Works Polskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Jana Łukaszewskiego. Jak widać kategorii było w tym roku szesnaście. Wręczono także trzy złote Fryderyki. W muzyce rozrywkowej laureatem został (pośmiertnie) Marek Jackowski – polski muzyk rokowy, gitarzysta, lider grupy Maanam, kompozytor, w muzyce jazzowej (również pośmiertnie) Jarek Śmietana – polski gitarzysta jazzowy, kompozytor i pedagog. W muzyce poważnej Złotego Fryderyka otrzymał Konstanty Andrzej Kulka – światowej sławy skrzypek i pedagog.

Podczas koncertu galowego nawiązano do dorobku tych muzyków. Edyta Bartosiewicz wykonała utwór Jackowskiego pt. „Ta noc do innych jest niepodobna”, a profesor Kulka wraz ze swą córką Gabą (również zdobywczynią Fryderyka, w roku 2010) zaprezentowali utwór pt. „Lady Celeste”. W programie wieczoru znalazł się też występ Anny Marii Jopek i Tomasza Stańko w utworze „Szepty i łzy” z muzyką skomponowaną przez Wojciecha Kilara oraz rockowo-symfoniczne wykonanie jednego z polonezów Chopina (obydwa utwory w aranżacji Krzysztofa Herdzina).

Gala Fryderyk 2014 stanowiła podsumowanie najważniejszych muzycznych dokonań i wydarzeń zeszłego roku. Transmitowana była przez Program Drugi Telewizji Polskiej. Po niej odbył się wieczorny jazzowy koncert laureatów nagrody Grammy, podczas którego muzycy wykonali repertuar z nagrodzonego albumu „Night In Calisia”. Na scenie wystąpili Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio oraz Filharmonicy Kaliscy pod dyrekcją Adama Klocka. Była to wspaniała dawka najlepszej muzyki.


Tekst i foto: Ewa Balana

 

 

 

 

 

 

 

 Kategoria: Recenzje muzyczne | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--