Człowiek-paradoks, czyli Jerome David Salinger

 Twórczość autora Buszującego w zbożu wywarła ogromny wpływ na współczesną literaturę światową – Philip Roth oraz Haruki Murakami przyznają się do tego, że w swoim pisarstwie inspirują się opowiadaniami i powieścią J.D. Salingera (1919-2010). Przy tworzeniu głównej postaci Szklanego kloszu, czyli Esther Greenwood, Sylwia Plath wzorowała się na Holdenie Caulfieldzie. Przykłady posobnych historii można mnożyć w nieskończoność – świadczy to o wielkości i aktualności publikacji tego amerykańskiego pisarza.
Ten zmarły w wieku 91 lat twórca m.in. Franny i Zooeya do dziś wzbudza ogromne zainteresowanie czytelników, literaturoznawców i wydawców na całym świecie. Kenneth Slawenski, twórca strony poświęconej życiu i pracy Salingera, postanowił napisać biografię swojego idola – tak powstała książka J.D. Salinger. Biografia, czyli owoc siedmioletniego przygotowania i zbierania materiałów. Autor tej pozycji na samym wstępie zaznaczył, że nie chciał przedstawiać swojego bohatera tylko i wyłącznie z dobrej strony. Czytelnik ma więc do czynienia z postacią z krwi i kości, która ma swoje zalety, jak też wady.

Jakim człowiekiem był Salinger? Ten amerykański autor opowiadań o rodzinie Glassów był znany ze swojego mizantropijnego charakteru oraz ogromnej dyskrecji. Aura tajemniczości, jaką się otaczał sprawiła, że został otoczony kultem „pisarza-samotnika”, a fascynacja fanów Buszującego w zbożu wzrastała wraz z upływem lat. Czytelnik biografii autorstwa Kennetha Slawenskiego ma okazję poznać najbardziej skrywane tajemnice Salingera, m.in. jego przeżycia związane z II wojną światową, przyjaźń z Ernestem Hemingwayem, szczegóły związku z Ooną O’Neill (przyszłą „Lady Chaplin”) i małżeństwa z Claire Douglas oraz słynne relacje z redaktorami, określane często jako „bitwy”, jakie toczyły się między wydawcą a pisarzem podczas publikacji każdej pozycji. J.D. Salinger daje wiele odpowiedzi na pytania odnośnie przyczyn takiego, a nie innego zachowania autora Buszującego w zbożu.

Ogromnym atutem książki jest zestawienie poszczególnych utworów Salingera z konkretnym wydarzeniem z życia pisarza. Takie „oświetlenie” każdej pozycji z twórczości Amerykanina pozwala czytelnikowi dostrzec więcej szczegółów i aspektów, jakie chciał przekazać twórca postaci Holdena Caufielda.


J.D. Salinger. Biografia to pozycja dla wszystkich wielbicieli literatury amerykańskiej oraz samego pisarza. Okazuje się, że ten literat, tak bardzo ceniony przez czytelników, literaturoznawców i krytyków zasługuje na tak duże zainteresowanie. Czemu? Ponieważ mało który autor ma w sobie tyle sprzeczności i paradoksów, co właśnie Salinger. Jestem przekonana, że po lekturze tej książki wielu czytelników sięgnie po Buszującego w zbożu czy Franny i Zooeya.


 

 

Tekst: Anna Wolak

Foto: materiały prasowe


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--