BOOK ME ONE, czyli dziewczyny robią książki.


 

 


Ruszyły warsztaty projektowania artbooków/zinów BOOK ME ONE. Podopieczne żoliborskiego Pogotowia Opiekuńczego oraz prowadzące warsztaty z Fundacji ONE stworzą swoje własne książki, które pokaże Galeria Kordegarda z okazji Dnia Dziecka.

 

 

Podczas trwających przez trzy miesiące warsztatów nastolatki z pogotowia zetkną się z wszelkimi dostępnymi technikami obrazowania – fotografią, grafiką, kolażem, sitodrukiem. Pod okiem fotografki Kamy Rokickiej i graficzki Moniki Krzesiak poznają sposoby budowania narracji, dowiedzą się czym jest książkowy design, zrobią okładki swoich książek, a na koniec same przygotują wystawę – staną się książkowymi twórcami absolutnymi. W pracy wpiera je w psycholog i coach, Małgorzata Torój, która zachęca dziewczyny do większej otwartości, motywuje je do pracy, wpiera w tworzeniu i ukończeniu ich zinów.

 

 

Punktem spajającym projekt jest jego temat – bohater, czyli ktoś lub coś z czym dziewczyny są związane w sposób wyjątkowy i intensywny, figura symboliczna – osoba, miejsce albo uczucie.  Jaki jest mój świat, o czym marzę, co kocham, jakie są moje relacje z rodziną i przyjaciółmi, przed czym uciekam i co robię, by oswoić rzeczywistość – oto pytania jakie zadają sobie w tej chwili dziewczyny mierząc się z wyzwaniem stworzenia swoich własnych, autorskich, niezależnych publikacji.

 

 

Warsztatem pracy uczestniczek projektu jest blog http://bookmeone.wordpress.com/, który pomoże im w systematycznej pracy. Będzie można na nim podglądać zdjęcia i szkice powstające do książek, wątki z jakimi się zmagają autorki.

 

Celem projektu Fundacji ONE jest uświadomienie dziewczynom z Pogotowia Opiekuńczego, że książka jest nie tylko podręcznikiem albo lekturą szkolną, że może być też medium ze zdjęciami, rysunkami, tekstem, które jak facebook albo piosenka, przekaże ich historie. Przekaże w sposób fascynujący nie tylko dla nich, ale też dla wszystkich którzy będą oglądać ich książki.

 

Zapowiada się, że kończąca projekt wystawa w Galerii Kordegarda poruszy najdelikatniejsze struny rzeczywistości niepokornych nastolatek. Ma ona szansę stać się eksplozją intymnych i odważnych wypowiedzi zamkniętych między okładkami. Pozwoli zajrzeć w głąb tego, co dla dorosłych raczej rzadko dostępne.

 

 

 

Projekt BOOK ME ONE jest realizowany w ramach Akademii Orange.

 

 

Fundacja ONE w ramach swojego projektu ogłasza konkurs na artbook/zin:http://bookmeone.wordpress.com/konkurs-2/ Najlepsze trzy książki wezmą udział w wystawie BOOK ME ONE, którą pokaże galeria Kordegarda.

Fundacja ONE powstała w 2011 z myślą o podejmowaniu inicjatyw edukacyjnych i kulturalnych skierowanych przede wszystkim do rodzin, dzieci i młodzieży.https://www.facebook.com/fundacjaaaONE

 

W projekcie BOOK ME ONE biorą udział:

KAMA ROKICKA / fotografka i graficzka, mama 5-letniej Poli. W 2013 roku obroniła dyplom w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie, w Czechach. Swoje prace pokazywała m.in. na wystawach w Cieszynie, Gliwicach, Hadze, Łodzi, Opawie, Pradze, Warszawie i Wrocławiu. Zawodowo realizuje sesje life-stylowe, wnętrz i architektury, zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnej. Obecnie pracuje nad książką na temat self-publishingu fotograficznego w Polsce.

MONIKA KRZESIAK / projektantka, ilustratorka z zawodu i zamiłowania, z wykształcenia: architekt i fotograf. Mama trzech synów. Stypendystka Biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy – stypendium na autorski projekt książki obrazkowej dla dzieci o warszawskiej architekturze. Komercyjnie projektuje identyfikacje wizualne, kampanie promocyjne, znaki, strony www, publikacje. Prywatnie miłośniczka komiksu i książek obrazkowych dla dzieci i nie-dzieci.

MAŁGOSIA TORÓJ / doktor psychologii, trener, coach (Erickson Certified Professional Coach). W praktyce konsultingowej pojawia się tam, gdzie potrzebne jest wsparcie procesów zmian i osiągnięcie porozumienia. Specjalizuje się w projektach dotyczących rozwijania komunikacji i efektywności osobistej. Wieloletni pracownik naukowy KUL i AHE. Stypendystka Katholieke Universiteit Leuven (Belgia). Posiada 10 lat doświadczenie w opracowywaniu i prowadzeniu szkoleń i warsztatów. Współautorka serii książek o szkoleniach i autorka kilkunastu publikacji na temat psychologii komunikacji i emocji.

EWA SULARZ / animatorka kultury, autorka warsztatów edukacyjnych, producentka projektów kulturalnych. Działa na rzecz innowacji w edukacji oraz tworzenia warunków do większego uczestnictwa w kulturze i procesach twórczych osób młodych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Współpracuje m. in. z Fundacją Centrum im. prof. Bronisława Geremka, JCC Warszawa, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytutem Książki, Wydawnictwem Nasza Księgarnia. Prowadzi Biuro Działań specjalizujące się w promocji kultury.

 

 

 

Fundacja ONE | https://www.facebook.com/fundacjaaaONE

BOOK ME ONE | http://bookmeone.wordpress.com/

 

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Informacje prasowe | Cena: 
Kolportaż: 
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--