"Uświęcona Zdrada"

James Forrester

Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz

Liczba stron: 496

data premiery: 10 marca 2014
"Uświęcona zdrada" to powieść osadzona w czasach XVI wiecznej Anglii. Na tronie zasiada Elżbieta I - córka Henryka VIII (obłożonego ekskomuniką przez papieża, dumnego posiadacza 6  żon, człowieka nie stroniącego ni od uciech ni od srogiego okrucieństwa i wreszcie króla, który sprawił, że Anglia "rozstała się" z katolicyzmem na dobre). Czasy mamy burzliwe -  na katolików urządza się obławy, spisek i zdrada wiszą w powietrzu a z Tower słychać krzyki więźniów. W ten bużliwy okres przenosi nas Forrester ożywiając na nowo pożółkłe karty historii Anglii. Fabuła toczy się wokół kroniki spisywanej przez robiącego okrutne błędy ortograficzne kupca imieniem Henry Machyn. Księga kryje w sobię tajemnicę, którą zostaje obarczony nieświadomy zagrożenia Wielki Herold Clarenceux - człek szlachetnego charakteru, uczciwy i nieugięty. Zarówno kupiec jak i Herold są katolikami, co samo w sobie już stanowi zagrożenie w świeżo skonwertowanej na nową wiarę Anglii. Clarenceux zbiegiem niefortunnych okoliczności zostaje oskarżony o spiskowanie przeciwko królowej Elżbiecie - jedyną drogą ucieczki jest rozwikłanie tajemnicy księgi. Z jej kart Herold dowiaduje się o istnieniu tajnego zgrupowania Rycerzy Okrągłego Stołu.

Clarenceux zbiera strzępki informacji starając się odkryć, o co w tym wszystkim chodzi. Po piętach depcze mu gwardia królewska a towarzyszy młoda, intrygująca żona kupca Machyna - Rebecca. Kim są Rycerze Okrągłego Stołu i jakie tajemnice kryją? Czy Clarenceux oczyści się z zarzutów i ujdzie z życiem, czy też dołączy do nieszczęśliwców osadzonych w Tower?

Książka polecanna dla wielbicieli literatury wciągającej, której każda kolejna strona odkrywa przed nami nowe poszlaki i zakręty na drodze ku rozwikłaniu tajemnicy. Klimatyczna, wartka i porywająca.

Trzeba jeszcze powiedzieć, że autor książki - niejaki James Forrester to nie kto inny jak doktor Ian Mortimer - członek Królewskiego Towarzystwa Historycznego i autor cenionych biografii z czasów średniowiecza, w tym " Przewodnika po średniowiecznej Anglii dla podróżników w czasie" (pierwsza dziesiątka bestsellerów Sunday Times).

Pozostaje mi zaprosić do lektury książki dobrze napisanej i barwnej.

 Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--