Poczuj magię filmu na wiosnę!

Już za niespełna miesiąc startuje jeden z najciekawszych festiwali filmowych w kraju. W czasie jego trwania widzowie będą mogli premierowo zapoznać się z wieloma tytułami, które do ogólnej dystrybucji mogą trafić dopiero za wiele tygodni. Jednak nie są to filmy przypadkowe, to wyselekcjonowane dzieła, które zostały docenione już przez międzynarodową krytykę oraz samą publiczność. Mowa o jubileuszowej dwudziestej edycji Wiosny filmów, która odbędzie się w dniach 6-13 kwietnia w warszawskim kinie Praha (ul. Jagiellońska 26.)

 


Ubiegłoroczna odsłona cieszyła się wielkim zainteresowaniem, czego dowodem była ilość sprzedanych biletów. Ponad dziesięciotysięczna publika potwierdziła, że forma obrana przez organizatorów festiwalu zmierza w dobrym kierunku. Na konferencji prasowej Maciej Zabojszcz - dyrektor 20. Wiosny Filmów - opowiedział o strukturze, która przyświeca zbliżającej się edycji: Chcemy przede wszystkim pokazać publiczności przedpremierowo wiele tytułów dostrzeżonych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Dzięki temu nasz repertuar zawiera dzieła docenione na wielkich imprezach odbywających się w Cannes, Wenecji, Berlinie czy Karlowych Warach. Zależy nam także, aby poza poznaniem nowych pozycji, ludzie mogli nadrobić zaległości, zwłaszcza że wiele filmów autorskich szybko znika z warszawskich afiszy. Bez względu na tytuł czy termin seansu, każdy bilet nadal będzie kosztował zaledwie 7 zł”.

Dyrektor programowy Michał Myśliński zdradził za to część obrazów, które będziemy mogli podziwiać w czasie trwania festiwalu. „ Wiosnę Filmów w tym roku otworzy „Rzymska aureola" Gianfranco Rosiego. Natomiast na zakończenie będziemy mogli podziwiać „Drogę krzyżową" Dietricha Brüggemanna, który został nagrodzony ostatnio Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie. Mamy przyjemność ogłosić, że twórcy obu filmów będą gośćmi honorowymi naszego festiwalu. Od 6. do 13. kwietnia będzie można zobaczyć także nagrodzone podczas tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego „Mandarynki"  Zazy Urushadze, doceniony w Danii „Seks, narkotyki podatki" Christoffera Boe, „Rękopisy nie płoną" Mohammada Rasloufa, „Tom” Xaviera Dolana, „Lekcje harmonii" Emira Baigazina, „Duży zeszyt" Janosa Szaszy i „Michael Kohlhaas" Arnauda des Pallieresa.”

Po raz pierwszy zorganizowane zostały też sekcje niemieckiego i polskiego kina. „ Niemiecka sekcja będzie zawierała około 9 tytułów. Oczywiście hitem wśród nich będzie wspomniana wcześniej „Droga krzyżowa”. Jednak wszystkie filmy w tym dziale stoją na bardzo wysokim poziomie. Za przykład może posłużyć „Oh, boy”, który wśród naszych sąsiadów zza zachodniej granicy wzbudził wielkie zainteresowanie.  Jeśli mowa o polskiej sekcji, to wybraliśmy a propos niej własne kryteria. Nie prezentujemy filmów premierowo, aby nie blokować ich reżyserom możliwości startowania w zagranicznych konkursach. Zależy nam przede wszystkim na pokazywaniu obrazów najlepszych w ostatnim czasie, aby zaprezentować aktualny stan polskiego kina.” – zadeklarował Michał Myśliński. Poza uwielbianymi i docenionymi filmami, jak chociażby „Ida” i „Chce się żyć”, będzie można obejrzeć także doceniony w Czechach „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego oraz „Ostatnie piętro” Tadeusza Króla. W ramach festiwalu odbędą się także spotkania z wybranymi reżyserami i aktorami.

Program Wiosny filmów będzie zawierać Strefę Scenarzysty, pod nazwą której kryją się warsztaty zarówno dla młodzieży, jak i profesjonalistów. „Warsztaty dla młodzieży i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych odbędą w dniach 7-8 kwietnia. Współorganizujemy je wraz z Filmoteką Szkolną, która prowadzi właśnie na nie nabór. W tym roku mamy zamiar na nich postawić bardziej na praktykę niż samą teorię. Druga część została przez nas nazwana seminariami dla profesjonalistów. Będą się one odbywały w kinie Praha. Wstęp jest wolny, więc zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych. 7. kwietnia gościem będzie Lucy Scher, szefowa Script Factory w Londynie, jednostki oferującej usługi w zakresie developmentu scenariusza. Tego zagadnienia będzie także dotyczył temat jej seminarium, co na pewno wzbudzi zainteresowanie wśród producentów czy recenzentów scenariuszy. Drugim gościem będzie Gianfranco Rosi, a spotkanie z nim odbędzie się 8. kwietnia. Dotyczyć będzie jego najnowszego dzieła, technik pracy oraz scenariusza filmu dokumentalnego. Rosi przeprowadzi także dzień wcześniej indywidualne konsultacje scenariuszowe, na które ilość miejsc jest ograniczona.” – opowiedziała Katarzyna Długosz, koordynator Strefy Scenarzysty.

Szczegółowe relacje z całego festiwalu, zarówno filmów, jak i spotkań, znajdziecie na naszym portalu!Tekst: Adam Berlik

Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--