Wystawa „Ze szkła i papieru” w Domu Kultury Zacisze

W Domu Kultury Zacisze przy ul. Blokowej 1 uroczyście otwarto wystawę pt. „Ze szkła i papieru” prezentującą kilkadziesiąt prac wykonanych w pracowniach witrażu i decoupage’u. Jest to bogaty, niezwykle barwny i interesujący zbiór małych form artystycznych - dzieł rąk. Będzie ją można oglądać do 27 marca br.

Prace witrażowe i wykonane w technice decoupage’u powstają w Domu Kultury Zacisze odpowiednio od 10 i 5 lat. Tyle czasu funkcjonują obydwie pracownie. W tajniki witrażu wprowadza uczestników zajęć Katarzyna Tumiłowicz-Piotrowska, a swoją wiedzą praktyczną na temat decoupage’u dzieli się Magdalena Soszyńska. Instruktorki również pracują podczas zajęć. Na wystawie, oprócz dzieł uczestników, znalazły się także ich prace.

Możemy zatem zobaczyć na niej około czterdziestu witraży. Są to niewielkie formy, wykonane w technice Tiffany’ego. Jej twórcą jest Louis Comfort Tiffany, który zafascynowany możliwością tworzenia obrazów ze szkła, zamiast ołowianej siatki wprowadził miedzianą taśmę, którą zaginał na krawędziach szkła. W Zaciszańskiej pracowni używa się taśmy miedzianej z klejem, którą obkleja się krawędzie poszczególnych elementów witraży. Potem łączy się je za pomocą cyny i techniki lutowania. Szkło stosowane do witraży jest wspaniale wybarwione, o różnorodnych kolorach, fakturach, refleksach. Światło powoduje, że te szklane obrazy są niezwykle piękne i oryginalne.

Uczestnikom zajęć z decoupage’u w Domu Kultury Zacisze przyświeca hasło „stare jak nowe, nowe jak stare”. Chodzi o to, że dzięki tej technice zdobienia przedmiotów można pięknie odnowić stare rzeczy, tak by znów cieszyły oko i pasowały do wnętrz, a nowe „postarzyć” tak, aby nabrały ciekawego charakteru i starodawnego stylu. Decoupage pozwala stworzyć oryginalne przedmioty przy użyciu farby, kleju, nożyczek i papierowych serwetek lub innych nadrukowanych na papierze wzorów. Pod tym pojęciem kryją się też bardziej zaawansowane techniki jak: schaby chic, spękania jedno lub dwuskładnikowe, postarzanie cukrem czy transfery. Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt prac wykonanych z ich zastosowaniem.

Witraż i decoupage mają to wspólnego, że do ich tworzenia potrzeba cierpliwości, staranności, dokładności i czasu oraz, że prowadzą do powstania rzeczy pięknych, dekorujących dom. Podczas wernisażu, wykonane w tych technikach lampiony zdobiące stoliki, wprowadziły gości w niezwykłą atmosferę podczas koncertu piosenki autorskiej Macieja Stużały. Kameralny, ciepły nastrój szczególnie pasował do jego pięknych ballad o domu.

Tekst i foto: Ewa Balana 

 

 

 

 

 

 

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--