Gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 –  po cztery statuetki dla najlepszej w tej edycji „Idy” oraz „Papuszy”, pięć dla „Chce się żyć”

10 marca br. w Teatrze Polskim miała miejsce doroczna uroczystość wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2014, przyznawanych przez Polską Akademię Filmową. W tegorocznej, 16. edycji poziom filmów był wysoki i wyrównany. Najlepszym filmem okazała się „Ida” Pawła Pawlikowskiego, który uznany został za najlepszego reżysera. Filmy „Chce się żyć” i „Papusza” nie pozostały daleko w tyle.

Galę Orłów 2014 poprowadzili aktorzy: Maciej Stuhr i Joanna Kulig. Twórcy zwycięskiej „Idy” otrzymali Orły 2014 w czterech kategoriach. Oprócz wyżej wspomnianych za najlepszy film i reżyserię, zdobyli je także Jarosław Kamiński za Najlepszy Montaż oraz Agata Kulesza za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą. Film „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy zdobył Nagrodę Publiczności. Grający w nim aktorzy odebrali kolejne trzy statuetki: Anna Nehrebecka za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą, Arkadiusz Jakubik za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską, a Dawid Ogrodnik za Najlepszą Główną Rolę Męską. Maciej Pieprzyca został laureatem Orła 2014 za Najlepszy Scenariusz. Twórcy filmu pt. „Papusza” w reżyserii Joanny i Krzysztofa Krauze docenieni zostali za: Najlepszą Scenografię: Anna Wunderlich, Najlepszą Muzykę: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Najlepsze Zdjęcia: Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń, Najlepsze Kostiumy: Barbara Sikorska-Bouffał. Jacek Hamela i Guillaume Le Braz zostali zwycięzcami w kategorii Najlepszy Dźwięk za film pt. „Imagine”. Najlepszym Filmem Europejskim uznany został dokument "Sugar Man" Malika Bendjelloula. Statuetkę Orła za Odkrycie Roku otrzymał Bodo Kox za reżyserię „Dziewczyny z szafy”. Najlepszym Filmem Dokumentalnym uznany został „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej, opowiadający biografię wybitnej aktorki Danuty Szaflarskiej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wraz z Leszkiem Dawidem wręczyli Orła 2014 – Nagrodę za Osiągnięcia Życia mistrzowi dokumentu - Kazimierzowi Karabaszowi.

Gala Orły 2014 nie wyłoniła zdecydowanego filmowego zwycięzcy. Stanowiła podsumowanie najważniejszych wydarzeń w polskim kinie w ubiegłym roku. Charakterystyczne jest w nim podkreślenie dokumentu jako gatunku, który warto oglądać, bo jest na bardzo wysokim poziomie. Pewnym nawiązaniem do niego jest czarno-biała kolorystyka dwóch z najbardziej nagrodzonych filmów: „Idy” i „Papuszy”.  Podczas gali wyróżniały się dwa inne kolory: żółty i niebieski, gdyż symboliczne kokardki przypięli uczestnicy tego wydarzenia na znak solidarności z Ukrainą.

Tekst i foto: Ewa Balana


Twórcy filmu dokumentalnego pt. "Inny świat", pośrodku Dorota Kędzierzawska i Danuta Szaflarska

Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska

Ekipa "Papuszy", Jan Kanty Pawluśkiewicz, Barbara Sikorska Bouffał i Anna Wunderlich - laureaci Orłów 2014

Ekipa "Chce się żyć" z ministrem Bogdanem Zdrojewskim

Ekipa "Idy"

Odkrycie Roku: Bodo Kox

Senatorowie Polskiej Akademii Filmowej: Witold Sobociński, Danuta Szaflarska, Tadeusz Chmielewski i Janusz Majewski

Anna Nehrebecka - laureatka Orła 2014 za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą

Arkadiusz Jakubik - laureat Orła 2014 za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską

Maciej Pieprzyca - laureat Orła 2014 za Najlepszy Scenariusz i reżyser filmu "Chce się żyć", który zdobył Nagrodę Publiczności

Jacek Hamela zdobywca Orła 2014 (wspólnie z Guillaume Le Braz) za Najlepszy Dźwięk

Dawid Ogrodnik - laureat Orła 2014 za Najlepszą Główną Rolę Męską

Agata Kulesza - laureatka Orła 2014 za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą

Kazimierz Karabasz - tegoroczny zdobywca Nagrody za Osiągnięcia Życia


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--