JEFF BEZOS I ERA AMAZONA. SKLEP, W KTÓRYM KUPISZ WSZYSTKO

Autor: Brad Stone
tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk
liczba stron: 512

data premiery: 5 marca 2014

Książka dostępna także jako e-book

 


Coraz ciężej wrócić nam pamięcią do czasów, kiedy Internet był tylko marzeniem wizjonerów a idea sieci łączącej cały świat dopiero tliła się w głowach pisarzy science fiction. Później nastały czasy, które wielu z nas kojarzy ze specyficznym dzwiękiem łączenia się przez modem ze świeżutką wciąż, ale jakże fascynującą siecią internetową. Te czasy, które bez dwóch zdań kojarzą się z niezapomnianą melodyjką  (przypomnę tiriri ti tiri ti) oraz oczekiwaniem na wiecznie rwące się połącznie odchodzą w niepamięć. Współcześnie, kiedy Internet towarzyszy nam w każdym momencie życia a dostęp do niego jest ograniczony jedynie naszym czasem, warto przyjrzeć się temu jak zmienił on nasze przyzwyczajenia, naszą codzienność - ot chociażby sposób robienia zakupów.

I tutaj przechodzimy do tego co Internet dał nam aż w naddatku - mowa o nieograniczonym dostępie do dóbr bez potrzeby wychodzenia z domu. Mowa o sklepach internetowych, których największym przedstawicielem jest amerykańska witryna amazon.com,  za którą stoi człowiek nieprzeciętny, z nieocenionym nosem do biznesu - Jeff Bezos.

Doczekaliśmy się więc książki biograficznej o guru internetowych zakupów Jeffie Bezosie, autorstwa Brada Stone'a, która swoją polską premierę będzie mieć już 5 marca. Stone z humorem opisuje początki kariery ekscentrycznego geniusza, jego zawziętość i rozmach, chwile ciężkie - kiedy trzeba było schodzić do piwnicy i  pakować niezliczone książki, by klienci mogli dostać je na czas i te triumfalne - kiedy słupki sprzedaży rosły jak przysłowiowe grzyby po deszczu.  Kiedy w latach 90tych Bezos szacował zyski Amazona na rok 2000 wahał się pomiędzy kwotą 74 milionów dolarów a 114 milionami dolarów, tymczasem firma w 2000 roku warta była już 1,64 miliarda dolarów! Bezos spełnia swoje amerykańskie marzenie. Od uzdolnionego chłopca z niezwykle analitycznym umysłem do miliardera - a wszystko dzięki niewzruszonej wierze we własne możliwości i nieograniczony rozwój interntu. Nie na darmo jednym z cytatów figurujących w siedzibie Amazona w Seatle jest tekst: "Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wielki wpływ Internet będzie miał na ich życie, i że to, co teraz obserwujemy, to dopiero początek". Zgrabnie napisana biografia wprowadza nas w świat sprzedaży, poszerzania asortymentu i szału, jaki opanował świat na punkcie zakupów przez internet. Aż chce się krzynąć zazdrośnie: Jakżeś to zrobił Jeff!

O słynnym śmiechu Jeffa Bezosa, o tym do którego bohatera Star Treck jest podobny i wreszcie o tym jak wystartować z biznesem wartym miliardy mając do dyspozycji znacznie mniejsze kwoty dowiemy się z książki. Szukajcie w księgarniach.


Tekst: Ewa Ratyńska

foto: materiały prasowe


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--