Miłośników muzyki klasycznej, a w szczególności twórczości Fryderyka Chopina czeka nie lada gratka! W dniach 22 lutego – 1 marca odbywać się będą koncerty, wernisaże i spotkania z wybitnymi artystami. Wszystkie te wydarzenia organizowane są z okazji podwójnych urodzin, które w tym roku wspólnie będą obchodzić Fryderyk Chopin oraz Oskar Kolberg.
W ramach obchodów 204. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, która przypada 1 marca, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował szereg wydarzeń upamiętniających życie i twórczość kompozytora. W tym roku urodziny Chopina będą miały wyjątkowy charakter, ponieważ będą trwały najdłużej ze wszystkich dotychczasowych jubileuszy.  W dniach 22 lutego – 1 marca odbywać się będą koncerty, wernisaże, spotkania oraz premiera aplikacji mobilnej „Śladami Kolberga”, ponieważ 22 lutego to również dzień 200 urodzin Oskara Kolberga. Co ciekawe druga data, na którą wskazywane są urodziny Fryderyka Chopina, to również 22 marca. Co poza tym łączy te dwie postaci? Przede wszystkim wspólny zrąb kulturowy, który stanowiła muzyka. Jednak losy Chopina i Kolberga przeplatały się przez wiele lat. „Chopinowie i Kolbergowie przez pięć lat mieszkali w jednym domu, w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie. Fryderyk i Oskar razem się wychowywali, mieli wspólnych przyjaciół. Oskar opisywał później, że w tym czasie intensywnie przyglądał się ćwiczeniom Fryderyka, jego pierwszym muzycznym próbom" – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Poza tym Wilhelm, starszy brat Oskara, uczęszczał do szkoły, w której uczył ojciec Fryderyka, natomiast najmłodszy z braci Kolbergów – Antoni, był wieloletnim przyjacielem kompozytora i sportretował go, prawdopodobnie jako ostatni, za życia artysty.

I tak oto po latach losy Fryderyka Chopina i Oskara Kolberga znów się splatają podczas świętowania, można powiedzieć, wspólnych urodzin.

 

 

W ramach obchodów od 22 lutego w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie można podziwiać wystawę „Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, (muzyk)ograf, chopinolog”. Celem ekspozycji jest ukazanie życia i dorobku Oskara Kolberga przez pryzmat losów i zainteresowań, które dzielił z Chopinem.


Natomiast w sobotę, 1 marca obchody urodzin Fryderyka Chopina rozpocznie wernisaż pokonkursowej wystawy "Mały Chopinoskop", na której zostanie pokazanych 50 prac plastycznych dzieci i młodzieży, które ukazują postać kompozytora i jego twórczość. Prace zostały wykonane w różnych technikach, a wśród nich znalazł się również jeden witraż!


Następnie wydarzenia przeniosą się do Żelazowej Woli, do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, gdzie rozpocznie się recital chopinowski japońskiej pianistki Akiko Ebi. Po recitalu zostanie otwarta wystawa "Takiem tęgo dudlił, że się wszyscy zlecieli". Będzie można na niej zobaczyć 18 instrumentów ludowych z polskich regionów, w których bywał Chopin i w których mógł słuchać muzyki wykonywanej na tychże instrumentach. Tytuł odnosi się do słów kompozytora, którymi opisał swoją próbę gry na basetli.


Dla spragnionych muzycznych doznań, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował również koncerty. W sobotę
o godzinie 12.00 odbędzie się Koncert Radiowy, transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Kilka godzin później, o godzinie 18.00 rozpocznie się uroczysty koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie, na którym wystąpi Yundi, zdobywca I nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2000 roku, a także laureat nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza.


Jak widać plan obchodów obfituje w najróżniejsze wydarzenia, zatem każdy, spragniony kulturalnych doznań, znajdzie coś dla siebie!

 

Tekst: Maria Cichocka

Foto: materiały prasowe


 Kategoria: Recenzje muzyczne | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--