Wystawa „Gruzja i przyjaciele” w Galerii 8+

W Galerii 8+ przy ul. Sapieżyńskiej 8 można oglądać wystawę „Gruzja i przyjaciele”. Honorowym patronatem objęła ją Ambasada Gruzji. Znajdują się na niej różnorodne prace artystów gruzińskich i polskich: obrazy, rzeźby, elementy designu.

Ekspozycja podzielona jest na trzy odsłony. Pierwsza z nich ukazuje prace wykonane przez artystów z Gruzji w 2012 r. podczas plenerów w Warszawie i miejscowościach nadmorskich. Widać na nich krajobraz Polski widziany ich oczami. Są to przepiękne, barwne kompozycje. Ich autorami są: Zurab Pagawa, Sergo Gogoladze, Temuraz Kharabadze, Anton Chogovadze, Tea Sulbaridze i Bartava.  Druga część wystawy prezentuje prace artystów polskich wykonane podczas pobytu w Gruzji, lub pod wpływem wspomnień z tego kraju. W ich tematyce dominuje gruziński krajobraz.  Wykonali je: Anna Sobierajska, Magdalena Spasowicz, Tomasz Awdziejczyk i Piotr Zemsta. Obydwie wymienione artystki były uczestniczkami pleneru w Tbilisi w 2012 r. na zaproszenie Aleko Adamia. Wspominają to wydarzenie bardzo miło i ciepło. Atmosfera w Gruzji była niesamowita, kraj piękny, przyjazny, otwarty i bezpieczny. Plener zakończył się wystawą podczas narodowego święta Gruzji. Na obrazach widać przede wszystkim piękne gruzińskie pejzaże. Trzecia część wystawy ukazuje różnorodność stylistyczną polskiej sztuki współczesnej na tle wątków artystycznych z Gruzji. Zobaczyć tu można prace tytułowych przyjaciół - artystów: Wita Bogusławskiego, Iwony Kulągowskiej, Józefa Wilkonia, Inez Krupińskiej, Bartosza Frączka, Marty Piórko, Waldemara Borowskiego, Anity Kwiatkowskiej, Jaśka Balcerzaka, Krystyny Jatkiewicz i Katarzyny Bułki – Matłacz. Oryginalne, piękne rzeźby tej ostatniej artystki zapadają szczególnie w pamięć, podobnie jak interesujące, pomysłowe prace Iwony Kulągowskiej, będące elementami designu.

Te trzy odsłony wystawy, pomimo całej swej różnorodności składają się na ciekawą i spójną całość. Można ją będzie oglądać do 15 marca br.

Tekst i foto: Ewa Balana

 


Katarzyna Bułka-Matłacz, z cyklu Venise, brąz

 

Kuratorka wystawy Irmina Dubaniowska-Kutek i Iwona Kulągowska

Anna Sobierajska, praca wykonana na plenerze w Gruzji, akryl, płótno

Magdalena Spasowicz, praca z pleneru w Gruzji, olej, płótno

Anita Kwiatkowska, Christoforus II, tempera jajowa na płótnie

Zurab Pagava, Port w Łebie, olej, płótno

Inez Krupińska, technika własna, płótno

Temuraz Kharabadze, Portret kobiety, olej, płótno

Anna Sobierajska, prace z pleneru w Gruzji, akryl, płótno

Tea Sulbaridze, Stadion, olej, płótnoKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--