69

Igor Bauersima

Tłumaczenie: Karolina Bikont

Teatr HOTELOKO

Prapremiera polska: 27 marca 2014


Reżyseria: Karolina Kirsz

Przestrzeń/Wideo/Audio: Thomas Harzem

Kostiumy: Ewelina Brudnicka

Występują: Agata Życzkowska i Grzegorz Stosz

Produkcja: Agata Życzkowska//Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’


Premiera w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru oraz projektu DOTKNIJ TEATRU:

27 marca 2014 r., godz. 19:00, Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, wstęp wolny na zaproszenia

 


Druga premiera:

28 marca 2014 r. godz. 20.00, Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14a, Warszawa (Mokotów)  bilety: 15/25/50/65 VIP zł do nabycia na stronie teatru www.teatrdrugastrefa.pl  w zakładce BILETERIA (rezerwacji teatr nie przyjmuje)


Pozostałe spektakle:

29 marca 2014 r., godz. 19:00, Klub Kultury Saska Kępa, wstęp wolny na zaproszenia

4,5 kwietnia 2014 r. godz. 20:00, Teatr Druga Strefa


Informacja o rezerwacji zaproszeń i biletów :

info@fundacjarozwojuteatru.pl, tel. +48 884 647 604


 "Pewna kobieta poszukiwała mężczyzny, który chciałby dać się zjeść. Taki mężczyzna zgłosił się. Doszli do porozumienia. Mężczyzna przyjechał w umówione miejsce, kobieta zabiła go i zjadła. Czy kobieta jest winna?"

Głód: nostalgia metafizyczna i tęsknota za drugim człowiekiem.

Zjeść: posiąść drugą istotę, zawładnąć jej ciałem, duszą i sercem.

Historia mężczyzny, który „chcę zostać zjedzony” i kobiety szukającej kogoś potrafiącego się jej całkowicie oddać. Gra z widzem i skojarzeniami. Gra słów na wielu poziomach. Historia inspirowana autentycznym przypadkiem kanibala z Rotenburga.

Kobieta staje przed sądem pytając:

„Czy istnieją jakiekolwiek zasady moralne, według których nie mamy prawa rozporządzać naszym życiem? A może nasze życie nie należy do nas? W takim razie do kogo? Do naszych rodziców? Do społeczeństwa? Do państwa? Do kościoła? Do Boga? Za co w takim razie wolno wziąć odpowiedzialność jednostce?”

Czy w ogóle istnieje wolność?


Patronat: Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI

Partnerzy: Klub Kultury Saska Kępa, Teatr Druga Strefa

Patronat medialny: Planeta FM, teatr dla was, kulturalnie waw.pl, independent.pl

Prawa sceniczne: S. Fischer Verlag, Frankfurt n/Menem c/o Agencja Dramatu i Teatru ADiT Elżbieta Manthey


Projekt wspierany przez  Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie


BIOGRAMY TWÓRCÓW:


IGOR BAUERSIMA – ARCHITEKT, MUZYK, REŻYSER, AUTOR

Urodził się w Pradze w 1964 r., jego rodzina emigrowała w 1968 r. do Szwajcarii. W latach 90. założył grupę teatralną OFF OFF Bühne, dla której powstała większość jego tekstów i prac reżyserskich. Pod koniec lat 90. stał się jednym z wiodących inicjatorów nowego niemieckiego teatru. Jego sztuki często dotykają kontrowersyjnych tematów. Oparte są na koncepcjach filozoficznych, gdzie zwraca szczególną uwagę na kwestie związane z problemami moralności, tożsamości ludzkiej, jednostki oraz jej stosunku do społeczeństwa. Europejski rozgłos przyniósł Bauersimie przetłumaczony na ponad 20 języków i grany również w Polsce na scenach wielu teatrów dramat 'norway.today', za który został nagrodzony Nagrodą dla Najlepszego Młodego Autora 2001/2002 Magazynu 'Theater Heute'. Prapremiera sztuki '69' odbyła się w 2003 r. w Düsseldorfer Schauspielhaus w Niemczech w reżyserii i scenografii Igora Bauersimy.


KAROLINA KIRSZ - REŻYSER

Ukończyła Wydział Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Wydział Wiedzy o Teatrze w AT. Wyreżyserowała spektakl „Zima w czerwieni” Adama Rappa w Teatrze Rampa/Scena Eksperymentalna w Warszawie, za który otrzymała Pierwszą Nagrodę na XII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym ZDARZENIA im. Józefa Szajny w Gdańsku i Tczewie. Ponadto wyreżyserowała spektakle: „Pułapka” Tadeusza Różewicza w ramach cyklu ‘Studio in Progress’ w Teatrze Studio w Warszawie, „Końce świata” Marca Beckera dla Teatru HOTELOKO, „Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptacja prozy Amosa Oza w ramach X Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” oraz serię czytań performatywnych w warszawskich teatrach ( m. in. w Teatrze Studio, Powszechnym, Konsekwentnym). Obecnie jest asystentem na Wydziale Reżyserii Dramatu w AT oraz przygotowuje się do pracy doktorskiej.


AGATA ŻYCZKOWSKA - AKTORKA i PRODUCENT

Ukończyła Wydział Aktorski PWSFTv i T w Łodzi w 2001 r. Zagrała m.in. w spektaklach Iwony Kempy „Kształt rzeczy” i „Czwarta siostra” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, „1,2,3,4 baba jaga patrzy” Pawła Demirskiego w reż. Thomasa Harzema w Teatrze Wytwórnia oraz "The SHOW MUST GO ON" w choreografii Jérôme'a Bela w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Otrzymała Nagrodę na XIX Festiwalu Szkół Teatralny w Łodzi za spektakl „Amadeusz”, reż. Waldemar Zawodziński, Nagrodę dla Najlepszego Młodego Aktora w sezonie 2001/2002 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz Nagrodę Zespołową za spektakl „Rodzina wampira” w reż. Pawła Szkotaka na I Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Jest inicjatorką powstania Fundacji Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' oraz Teatru HOTELOKO. Była producentem spektakli, w których brała udział także jako aktorka: "Turista", reż. Thomas Harzem; "Pracownia Ludica nr 2", reż. Solange Bonfil, „Końce świata”, reż. Karolina Kirsz, „Podwórko Korczaka” reż. Paweł Paszta.


GRZEGORZ STOSZ - AKTOR

Ukończył Wydział Aktorski PWSTvF i T w 2001 r. Na Festiwalu Szkół Teatralnych został nagrodzony za rolę Czepca w „Weselu". Założył grupę teatralną Chóry Gertrudy Stein i wyprodukował spektakle: „Mona Rogers” oraz  „Technika punktu świetlnego" nagrodzony m.in. Grand Prix Festiwalu Teatralnego w Łodzi oraz Grand Prix Festiwalu Bramat. Zagrał m.in. w spektaklach: "Mieszczanin szlachcicem" w reż. Adama Orzechowskiego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, "Podróż do wnętrza pokoju" Michała Walczaka w reż. Adama Sroki w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu oraz "Niebo" w reż. Anny Jadowskiej w Teatrze Stara Prochoffnia. Zagrał także m.in. w filmach Anny Jadowskiej pt. „Dotknij mnie" oraz Sebastiana Buttnego "Heavy Mental". Jest autorem scenariusza filmu fabularnego pt. "Z Ziemi do gwiazd" oraz scenarzystą, reżyserem i producentem filmu krótkometrażowego opartego na "Hamlecie", do którego niedawno zakończyły się zdjęcia.


THOMAS HARZEM – SCENOGRAFIA i PROJEKCJE WIDEO

Ukończył Szkołę Sztuki Wizualnej "CIMdata" w Berlinie (2000). W Teatrze Wytwórnia w Warszawie był reżyserem, autorem scenografii, adaptacji i wideo projekcji przy trzech spektaklach: „Polowanie na szczury” Petera Turrini'ego na motywach utworu Willarda Manusa, „O lepszy świat" Rolanda Schimmelpfenninga oraz „1 2 3 4 Baba Jaga Patrzy” na podstawie dramatu Pawła Demirskiego. Ponadto współpracował z Michałem Zadarą, Janem Peszkiem, Łukaszem Kosem, Pawłem Szkotakiem. Zrealizował projekt Międzynarodowego Festiwalu WARSZAWA CENTRALNA 2010 'MIGRACJE' pt. "TURISTA" na podstawie sztuki Mariusa von Mayenburga. Współpracował z Teatrem HOTELOKO przy spektaklu „Podwórko Korczaka” w reżyserii Pawła Paszty, gdzie zrealizował projekcje wideo.


EWELINA BRUDNICKA - KOSTIUMY

Studentka V roku Scenografii na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia licencjackie zakończyła projektem dyplomowym na podstawie opery Christopha Willibalda Glucka „Orfeusz i Eurydyka” w pracowni prof. Marcina Jarnuszkiewicza. Współpracuje z reżyserką Karoliną Kirsz: opracowała scenografię i kostiumy do spektaklu „Pułapka” Tadeusza Różewicza w Teatrze Studio w Warszawie w ramach projektu "Studio in Progress" oraz do czytań performatywnych „Pamiętniki Mary Berg" (Teatr Żydowski w Warszawie) i „Cyjanek o piątej”  Pavla Kohouta (Teatr HOTELOKO). Zrealizowała scenografię i kostiumy w spektaklu "Podwórko Korczaka" w reżyserii Pawła Paszty - Teatr HOTELOKO.


KAROLINA BIKONT – TŁUMACZKA Z JĘZ. NIEMIECKIEGO

Urodzona w 1975 we Wrocławiu. W latach 1982 - 1989 mieszkała w Berlinie (Zachodnim), w latach 1997 - 2000 studiowała germanistykę na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przetłumaczyła kilkadziesiąt sztuk z języka niemieckiego oraz kilka sztuk na język niemiecki, które zostały wystawione. Opublikowała m.in.: „O zwierzętach; Chór sportowy”,  „Babel. Podróż zimowa”  - Elfride Jelinek, „Patrz, słońce zachodzi” Sibylle Berg.   „Anthologie polnischer Dramen der Gegenwart”, sztuki Rolanda Schimmelpfenniga, Mariusa von Mayenbura w „Antologii sztuk niemieckich”.


TEATR HOTELOKO powstał z inicjatywy aktorki i producentki Agaty Życzkowskiej. Skupia zawodowych artystów. Nazwa jest związana z ideą: GRAMY TAM, GDZIE JEST DOBRY FLOW.

Teatr działa pod skrzydłami Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ [frt:nf]. Od 2011 roku zrealizował trzy produkcje: „Pracownia Ludica nr 2”, reż. Solange Bonfil - premiera w Madrycie w październiku 2011 r., „Końce świata”, reż. Karolina Kirsz - premiera w Warszawie w marcu 2012 r. w Klubie Kultury Saska Kępa oraz „Podwórko Korczaka”, reż. Paweł Paszta - premiera w Warszawie w grudniu 2012 w Teatrze Kamienica. Spektakl ‘69’ jest czwartą produkcją teatru.


Info:

www.facebook.com/TeatrHoteloko

Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--