Wszystko jest możliwe, jeśli tylko chcesz!

 

 

 

Autor: Łukasz Wierzbicki

Tytuł: Machiną przez Chiny

Data premiery: 25 luty 2014


Wcześniej była książka Mój chłopiec, motor i ja. Z Druskiennik do Szanghaju 1934-1936, w której została opisana ciekawa wyprawa polskiego małżeństwa, Heleny i Stanisława Bujakowskich. Tuż po swoim ślubie para zdecydowała udać się do Chin, a ich środkiem transportu został… angielski motor o mocy dziesięciu koni mechanicznych. Łukasz Wierzbicki postanowił po raz kolejny przedstawić tę nieprawdopodobną dla niektórych osób historię, tym razem skupiając się na młodszych czytelnikach. Tak powstała książka przygodowa dla dzieci (i nie tylko), czyli Machiną przez Chiny.


Autor w bardzo przystępny oraz interesujący sposób opisuje historię polskiego małżeństwa oraz kolejne etapy ich podróży do Szanghaju – zaczynając od Turcji, przygodach na pustyni czy egzotycznej dżungli, kończąc na ostatecznym celu wyprawy oraz dalszych losach Heleny i Stanisława. Pierwsza część opowieści zawarta w Machinie przez Chiny ma charakter baśni opowiadanej przez Helenę swojemu małemu synkowi podczas dwudniowego lotu samolotem. Obfituje ona w bardzo zabawne epizody, jak rozdziały o upartym strażniku na tureckiej granicy lub dotyczące poszukiwania odpowiedniego noclegu w Indiach. Nie zabrakło też wzruszających i dających do myślenia momentów, które mogą nauczyć dzieci czegoś o orientalnej kulturze państw Bliskiego i Dalekiego Wschodu, jak również uniwersalnych wartości jak przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Optymistyczny charakter pierwszej części tej książki sprawia, że jej lektura stanowi przyjemność nie tylko dla młodszego czytelnika, ale też dorosłych osób, które na moment chcą oderwać się od szarej rzeczywistości i zatopić się w kolorowy krajobraz Indii i innych wyjątkowych miejsc na świecie.

Wątpliwości może wzbudzać druga część tej opowieści – dotyczy ona czasów II wojny światowej, która w porównaniu z ciekawą i zabawną podróżą państwa Bujakowskich wydaje się być nie na miejscu. Osobiście uważam jednak, że trudne tematy warto poruszać, aby móc uświadamiać dzieciom ich wagę.

Ogromnym atutem Machiną przez Chiny są zdjęcia oraz ilustracje autorstwa Marianny Oklejak. Fotografie Heleny i Stanisława dowodzą autentyczności całej historii, a barwna oprawa graficzna ma miły dla naszego oka wygląd – odpowiednio dobrane kolory oraz zabawnie narysowane postaci sprawiają, że książka staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla młodszych czytelników.


Machiną przez Chiny to książka przystępna i interesująca, która posiada ciekawą szatę graficzną. Pozycja idealna dla dzieci oraz starszych czytelników – rodzice również znajdą przyjemność w poznawaniu historii Heleny i Stanisława. Uczy ona bardzo ważnej kwestii, powtarzanej często przez głównych bohaterów - wszystko jest możliwe do zrobienia – wystarczy tylko tego chcieć.Teskt: Anna Wolak

Foto: materiały prasowe

 Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--