Prowokacja przede wszystkim!
Tytuł: Castorf. Prowokacja dla zasady
Autor: Robin Detje
Tłumaczenie: Mateusz Borowski, Małgorzata Sugiera
Przedmowa: Anna R. Burzyńska
Liczba stron: 272
Cena: 49 zł
Data Premiery: 2013-12-09
Wydawnictwo: Ha!art

 


Pasjonatom teatru nie trzeba tłumaczyć, kim jest Frank Castorf. Ten niemiecki reżyser znany jest ze swoich oryginalnych - często skandalicznych - adaptacji dramatów współczesnych oraz pozycji zaliczanych do klasyki literatury (m.in. dzieł Szekspira i Dostojewskiego). Widzowie, którzy decydują się wybrać na spektakl Castorfa, muszą przygotować się m.in. na naturalistyczną grę aktorską czy też całkowitą dekonstrukcję tekstu oryginału.


Robin Detje w swojej książce Castorf. Prowokacja dla zasady postanawia przybliżyć szerszej grupie odbiorców sylwetkę tego niemieckiego reżysera teatralnego. Zaczynając od dzieciństwa spędzonego we wschodniej części Berlina, kończąc na zawodowym sukcesie i międzynarodowej sławie. Czytelnik nie tylko widzi pierwsze trudności, jakie musiał przezwyciężyć młody, ambitny Niemiec - ma również możliwość poznania zasad pracy i tworzenia słynnych adaptacji teatralnych Franka Castorfa.

Idealnym wydaje się być określenie Anny Burzyńskiej - autorki przedmowy do polskiego wydania. Mianowicie porównała Castorfa do Grabarza, postaci z Hamleta, który jest inteligentny, dowcipny i cała powagę miejsca swojej pracy „niszczy” żartami i gagami – „Na wariactwo (…) odpowiada swoim własnym wariactwem”. Przywołany przeze mnie cytat idealnie odzwierciedla dotychczasową karierę Franka Castorfa – swoimi często skandalicznymi spektaklami walczył nie tylko z teatralną rutyną, ale również próbował radzić sobie z przeszłością, związaną z trudną sytuacją polityczną kraju. Dla niektórych czytelników właśnie ten szczegół może okazać się najcięższy w całej biografii – aspekty polityczne stanowią bardzo dużą część książki, przez co czasem można pogubić się w lekturze.


Castorf. Prowokacja dla zasady to warta uwagi pozycja opowiadająca o człowieku, który zrewolucjonizował myślenie o współczesnym teatrze. Odwaga i prowokacja będą na zawsze znakiem rozpoznawczym tego niemieckiego reżysera. Monografia Robina Dejtego może zaś być zarówno piewszym krokiem do zapoznania się z twórczością Castorfa jak i ciekawą publikacją dla zaciekłych fanów jego twórczości.

 

 

Tekst: Anna Wolak

Foto: meteriały prasowe
Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--